Arakan'a yardım eli uzandı

Myanmar’da Rohingyalı Müslümanlara yönelik zulmün başladığı günden beri mazlumların yaralarını sarmaya devam eden Cansuyu, Myanmar sınırındaki Arakan mülteci kamplarında yardım faaliyetlerine devam ediyor.

Arakan'a yardım eli uzandı

Cansuyu; kamplarda gıda, barınma, sığınma ve temizlik malzemesi dağıtımı alanlarında yardımlarda bulundu.

Kamplardaki muhtaçlara ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar yapan Cansuyu,  bölgede 1300 çadır kurarak bir çadırkent inşa etti. Bu Çadırkentte on binlerce mazlum sığınıyor. Yaklaşık 15 bin aileye içinde gıda malzemesinin yanı sıra temizlik ve yaşam malzemelerinin de olduğu 17 çeşitten oluşan paketler dağıtıldı. Çadırların kurulduğu bölgede 250’şer adet banyo ve tuvalet açılarak, bölgedeki halkın salgınlara karşı korunması amaçlandı. Ayrıca 125 adet içme suyu kuyusu açıldı. Bölgede yağan yoğun Muson yağmurları nedeniyle bölgenin en önemli ihtiyaçlarından olan şemsiyeyi de unutmayan Cansuyu, mültecilere üzerinde Türk bayrağı ile Cansuyu logosu bulunan binlerce şemsiye dağıttı.  Ayrıca bağışlanan kurban etleri de kesilerek 40 bin Arakanlı’ya sıcak yemek olarak dağıtıldı.

Bölgede daha büyük projeleri hayata geçirebilmek için çalışmalarını da sürdüren derneğimiz, mültecilerin eğitim ve meslek edindirme kurslarını faaliyete geçirebilmeyi hedefliyor ve bu konuda çalışmalarına devam ediyor. Eğitimden ayrı kalmış olan bütün Rohingyalı mülteci çocukların eğitim alabilmeleri için çok sayıda medrese kurulmasının da önemli olduğu bölgede ilk çalışmalara başlandı. Çok engebeli ve zorlu bir yerleşkede kurulmuş olan mülteci kamplarının en büyük ihtiyaçlarından birisinin de cami ihtiyacının olduğu belirtilerek bunun hayata geçirilebilmesi için arazi temini çalışmaları sürüyor.

Sakarya Cansuyu Arakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deprem Müzesinİ 10 ayda 18 bin kişi ziyaret etti
Deprem Müzesinİ 10 ayda 18 bin kişi ziyaret etti
Eski Stadyumda yıkım başladı
Eski Stadyumda yıkım başladı
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal