İpek kumaşlar sanat eserine dönüşüyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Arifiye SAMEK’te dersler tüm hızıyla devam ediyor. Arifiye SAMEK’te yer alan İpek Pentur kursuna katılan kursiyerler yeteneklerini keşfediyor, kumaşlardan yeni ürünler ortaya çıkarıyor.

İpek kumaşlar sanat eserine dönüşüyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (SAMEK) eğitimler tüm hızıyla devam ediyor. İpek Pentur eğitmeni Cennet Kasımoğlu, “İpek kumaşları boyayarak sonucunda çeşitli ürünler çıkarıyoruz. Eşarp, şal, tablo, masa örtüsü, yatak örtüsü gibi ürünler elde ediyoruz. Kursiyerlerime, klasik ipek boyama tekniğinden yani kontür çekmeyi öğreterek başlıyorum. Daha sonra desenler ortaya çıkararak boyamaya başlıyorlar. Bu branşın içinde bulunan birkaç tekniği de öğretmeye çalışıyoruz. Mesela klasik batikte kasnaksız çalışıyoruz. Kursiyerlerimiz burada yaptıkları şalları ve eşarpları hem kendileri kullanıyor hem de bu işten kazanç sağlayabiliyorlar” dedi.

Kursiyer Aysel Kabil ise, “SAMEK’lere ilk defa geliyorum. Bu kursa arkadaşım vasıtasıyla geldim. İyi ki geldiğimi söylemeliyim. Bu kurs sayesinde ortamım, yapmış olduğum işler ve arkadaş ortamım çok değişti. Burada atmosfer gerçekten çok güzel. İpek pentur sanatı benim için çok değişik bir sanat. Eşarp yaparken önce kontürlerimi çiziyorum sonra boyamaya geçiyorum. O boyamayı yaparken çok büyük bir zevk duyuyorum çünkü ortaya çok harika bir desen çıkıyor. Burada olmaktan çok mutluyum” diye konuştu.

SAMEK KUMAŞ ÇALIŞMA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cezaevi firarisi Bolu’da yakalandı
Cezaevi firarisi Bolu’da yakalandı
Doktora öğrencileri 4 bin 500 TL maaşla araştırma yapacak
Doktora öğrencileri 4 bin 500 TL maaşla araştırma yapacak
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal