National Geographic ekibi SAÜ'de

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü tarafından “National Geographic Türkiye’nin Türkiye Yolculuğu” adlı bir söyleşi düzenlendi.

National Geographic ekibi SAÜ'de

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen söyleşiye konuşmacı olarak katılan National Geographic Türkiye ekibinden Genel Yayın Yönetmeni Nesibe Bat, Özel Haber ve Konu Editörü Onur Uygun, Görsel Yönetmen Hüseyin Takmaz ile Editoryal Koordinatör Kemal Gözegir, söyleşide National Geographic’e katılma serüvenlerini anlattılar ve öğrencilerin merak ettiklerini cevapladılar.

“Büyük bir emek var”

Genel Yayın Yönetmeni Nesibe Bat, National Geographic’in 1888 yılında kurulduğunu ancak derginin asıl 1905 yılında popülerleşmeye başladığını söyledi. National Geographic’in kuruluş sürecinden başlayarak bugüne kadarki serüvenini anlatan Bat, “1905’ten sonra dergi uzmanlığını kanıtlamaya başladı. Derginin işleyişinde büyük bir emek var. Birçok uzmanla bir arada çalışılıyor. Yapılan çevirileri heyet oluşturup bu heyete danışıyoruz ve çevirilere son şeklini veriyoruz. Biz şu an burada dört kişiyiz ama arkamızda inanılmaz bir ekip ve özveri var. Bu dergi oluşturulurken her şeye yetişmeye çalışmayıp uzmanların yardımlarını ve konuya hevesli kişilerin yardımını alıyoruz ve onları dergiye monte ediyoruz. Dergiye katkıda bulunmanın birçok yolu var” diye konuştu.

“Kolaya kaçmayın”

Nesibe Bat, dergide bir yazı yazmak için çok detaylı ve uzun süren araştırmalar yapıldığını belirterek, “Hiçbir konuda kulaktan dolma bilgiler ile bir şeyler yapmaya çalışmayın. Konuyu dibine kadar araştırın, kolaya kaçmayın. Ben bir tek cümle için 700 sayfalık bir kitap okumuştum. Her zaman sizden daha bilgilisi var bunu unutmayın” dedi. Konu ile ilgili söz alan Özel Haber ve Konu Editörü Onur Uygun ise kendi yazılarından örnek vererek, “Ben de tek sayfa bir haber için bir kitap okuyup iki uzmanla görüşmüştüm. Fazla emek harcamanız lazım” şeklinde konuştu.

“Konu seçimi titizlikle yapılıyor”

Dergide çıkan konular seçilirken dikkat ettikleri noktaları öğrencilere aktaran Nesibe Bat, “Bir şeyin dergiye konu olması için bir takım kalemleri karşılaması gerekiyor. Gündemle örtüşmesi gerekiyor. Konunu dört dörtlük olması gerekiyor. Okuyucu o konuyu okuduğu zaman konu hakkında her şeyi öğrenmesi gerekiyor. Konuları yazarken görüş olarak tam ortada olunması gerekiyor” dedi. National Geographic’in fotoğraflara bakışı ile ilgili konuşan Görsel Yönetmen Hüseyin Takmaz, “National Geographic’de yer alacak bir fotoğraf özgün olmalı. Farklı bir vizyonla çekilmiş olmalı. Fotoğraf konuyu anlatan katmanları gösterebilmeli” dedi. Dergideki fotoğraflara kesinlikle müdahale etmediklerini söyleyen Hüseyin Takmaz, “Gelen fotoğrafları detaylı inceliyoruz ve herhangi bir nesne silindiyse o fotoğrafı kullanmıyoruz. Fotoğrafları olabildiğince doğal aktarmaya çalışıyoruz. Basılırken bazı basma kuralları olduğu için fazla abartıya kaçmadan, özüne zarar vermeden kontrast ve ışık ayarlarını düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

National Geographic türkiye ekip saü öğrenci söyleşi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çaldığı elektrikli bisikleti parçalarken yakalandı
Çaldığı elektrikli bisikleti parçalarken yakalandı
'FETÖ' operasyonunda 118 asker tutuklandı
'FETÖ' operasyonunda 118 asker tutuklandı
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal