Türkiye'nin konuştuğu ışığın sırrı çözüldü

Türkiye'de sabah erken saatlerde başta İstanbul, Sakarya, Ankara, Tokat ve Hatay olmak üzere birçok ilde esrarengiz ışık hüzmesi görüldü. Büyük merak uyandıran ışığın kaynağıysa akşam saatlerinde belli oldu. Balistik Füze ve Savunma Uzmanı Hakan Kılıç, ışık hüzmesinin Rusların test ettiği balistik füzeden kaynaklandığı belirtti.

Türkiye'nin konuştuğu ışığın sırrı çözüldü

Ülkenin bir çok ilinde, sabah gökyüzüne bakanlar büyük bir hayret içerisinde kaldı. Gökyüzünde esrarengiz ışık hüzmesini gören vatandaşlar hemen bu görüntüleri kaydetmeye başladı.

Sakarya’da görülen ışık hüzmesinin nedeni ortaya çıktı. 

Işık hüzmesinin Rusların test ettiği RS-12M tipi balistik füze olduğu ortaya çıktı. Rus Tass Haber Ajansı, bugün erken saatlerde Savunma Bakanlığı Stratejik Füze Kuvvetlerinin yeni bir balistik füze denemesi gerçekleştirdiği bilgisini paylaştı.
Bugün Hazar Denizi'nin kuzey batısında yer alan Kapustin Test Merkezinden fırlatıldığı açıklanan RS-12M füzesinin uçuşu, geniş bir coğrafyadan gözlemlendi. Füze seyrini tamamladıktan sonra Kazakistan'daki test merkezine düştü. Füzenin uçuşu sırasında Türkiye'de İstanbul'dan Hatay'a, Samsun'dan Şırnak'a kadar geniş bir alanda görüldü.

MENZİLİ 13 BİN KİLOMETREYE KADAR ÇIKIYOR

Atılan RS-12M tipi füzenin menzilinin 13 bin kilometreye kadar çıkabildiğine dikkat çeken Balistik Füze ve Savunma Uzmanı Hakan Kılıç, Bu füze, ICBM olarak adlandırılan Kıtalararası Balistik Füze. Topol serisi füze ailesinin bir üyesi. Yerden yaklaşık 300 kilometre yükseklikte hedefine doğru ilerliyor. Bu nedenle çok geniş bir coğrafyadan tespit edilebiliyor dedi.

 

sakarya ışık gökyüzü merak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FETÖ sanığı polislerin yargılanmasına devam edildi
FETÖ sanığı polislerin yargılanmasına devam edildi
Deprem Müzesinİ 10 ayda 18 bin kişi ziyaret etti
Deprem Müzesinİ 10 ayda 18 bin kişi ziyaret etti
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal