Fransızcanın Eski Önemi Hala Var Mı?

Kökene sahip bir dil, daima değerlidir. Geçmişe sahip kaliteli bir dil, daima önemli ve daima geçerlidir.

Fransızcanın Eski Önemi Hala Var Mı?

Kaldı ki, edebiyatın temelini oluşturmuşsanız, yeniden ve bir başkası tarafından yazılması mümkün olmayan en özel şiirleri, makaleleri yazmışsanız, Fransızca hala çok değerlidir…

Amerika’nın keşfi, Dünya ekonomisinde etkili rol oynaması ve Birleşik Krallık döneminin popüler bir hal alması ile, Orta Çağ’ın en yaygın dili Fransızca kullanımı bir nebze azalmıştır. Fakat dillerin gelişmesini sağlayan en önemli etmen, nüfustur. Özellikle Afrika ülkelerinde konuşulan Fransızca, global kapasite göstermenin net bir örneğidir.

Yeryüzünün 5 kıtasında konuşulan, bilinen ve öğretilen dili Fransızca, 200 milyon insan tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Sayının 2050 yıllarında nüfusa bağlı olarak 700 milyon kişi tarafından konuşulması bekleniyor.

Fransızca Konuşulan Ülkeler

Amerika kıtasında olup, ülke genelinde Fransızca konuşmak bir özgüven göstergesidir. Diline, dilin etnik alt yapısına güvenmek ve karakteristik özelliğini devam ettirmek, Kanadalılar tarafından sürdürülen bir başarıdır.

Orta Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere; İsviçre, Senegal, Nijer, Belçika, Haiti, Fildişi Sahili, Madagaskar, Kamerun ve Lüksemburg, Fransızcayı resmi dil olarak kullanan ülkelerdir. Vanuatu, Seyshelles, Monako, Cibuti, Ekvador, Gabon, Kongo Cumhuriyeti, Togo, Benin, Burundi, Ruanda, Mali, Burnika Faso resmi dili Fransızca olan 32 ülke arasındadır. Ayrıca 54 ülkede 72 milyon insan tarafından bilinen Fransızca, bazı ülkelerde yabancı dil eğitimi olarak geçerlilikle öğretiliyor.

Birleşmiş Milletlerin geçerli dili İngilizce ile Fransızcadır.

Fransız Dil Sanatının Özellikleri

Net ifadelerle örülen Fransız dil yapısı, geçmiş çağlarda kurumsal olarak kullanılan en geçerli dildir. Tarih boyunca antlaşmaların yapıldığı, sözleşmelerin resmi dili olan Fransızca, temel yapısı ile bilinir. Farklı boyutlar ya da anlamlar yüklenmeyecek kadar net ifadeler içerir. Türkçe, Arapça, İngilizce gibi mana ve mecaz içerikli dillerden farklı olarak, söylenmek istenen cümleyi net şekilde ifade edebilen bir dil yapısına sahiptir.

Fransızcanın bu denli romantik ve aşk dili olmasının sebebi belki de gerçekliğinden kaynaklanıyordur. Gerçek cümleler, net ifadeler ve hakiki mana, dilin aşkla bağlantı kurulmasına neden olmuştur.

Fransızcanın nezaketi; kadına ve erkeğe özel hitabından kaynaklanır. Feminen ve maskülen diye bilinen dişil ve eril kelime yapılarına sahiptir. Hitap sanatını incelikleriyle kullanan Fransızcaya bu dil kökeni, Arapçadan geçmiştir. İki dil dışında bir de Almancada eril- dişil kavramları kullanılır. Dikkat edilirse Almanca da edebiyat konusunda Dünya’ya imza atmış dillerdendir. İnsana ayrı, kadın ve erkeğe ayrı hitap edebilen diller, daima nazik ve estetik dillerdir.

Fransızcanın Dijital Çağda Önemi

Teknoloji ve dijital çağ ülkesi olarak anılmasa da turizmin merkez noktalarından biri olan Fransa; modanın, edebiyatın, mutfak kültürünün üslerinden biridir. Kozmetik alanında kokularıyla nam salan Fransa, modanın başkentliğini yapar.

Gurmeler, en tadılası yemekler, şarap sanatı gibi elit zevklerin ülkesi niteliğindedir. Spor başarıları, Avrupa’nın en nitelikli ülkelerinden biri olması, edebiyat ve sanatta birçok ülkeye önder olması Fransa’yı hala en özel ülkelerden biri yapmayı sağlayan nedenlerdendir.

Avrupa Birliği’nin güçlü üyelerinden olması, uluslararası toplum oluşturabilmesi ve insan hakları konusunda değerlere özen göstermesi, Dünya’nın nezaket ülkesi olmasını devam ettirir.

Ticari faaliyetler için, ekonomik kariyerler için ise sadece Fransa olarak düşünmemek, Dünya’nın her kıtasında etkin iş ve ticaret fırsatları yarattığından bahsetmek gerek. 54 ülkede geçerli olan Fransızca aynı zamanda bir ticaret dilidir. Dünya ekonomi dili ise artık sadece İngilizceden ibaret değildir.

Çince başta olmak üzere, Rusça, İspanyolca, Fransızca, Arapça gibi diller yeni çağın en çok konuşulan, yaygın olarak kullanılan ve ticarette etkili olan dillerindendir. Kurumsal kariyer sağlayan Fransızca dil başarısı, Afrika ülkeleri, Kanada gibi büyük hacme sahip ülkelerde kabul edilir ve başarı kazandıran faktörlerdendir.

Fransızca Öğrenmenin Kolay Yolu

Fransızca özle ders verenler artık online yakınlığında. Ana dili Fransızca olan gerçek öğretmenlerden Fransızca öğrenmek artık çok kolay ve ekonomik.

Uluslararası başarı olarak değerlendirilebilecek Preply, tüm kıtaları, tüm lisanları ve insanları yaklaştırıyor. Sadece Fransızca değil, tüm dilleri etkin ve akışkan şekilde konuşabilirsiniz.

Dil öğrenim platformu olan Preply, Dünya üzerinde 29 binden fazla dil öğretmeninin katılımıyla oluşmuş bir platformdur. Kaliteli ve güvenilir hizmet veren platformda, dilediğiniz ülke vatandaşından online eğitim alarak, Fransızcayı gerçek bir Fransız gibi konuşabilirsiniz.

Fransızca ticaret dili, akademik dil, sanat dili, kültürel dil gibi her alandaki kolaylıklarını öğrenebilir, lehçe temellerini öğrenerek söz üstadı olabilirsiniz. Skype üzerinden bağlantı kurarak Fransızca pratik yapmak, temel derslerde öğrenim görmek ve hobilerinizi geliştirmek fevkalade kolaydır.

Preply platformuna girin ve dilediğiniz dili seçin. Listelenen öğretmenler, ders programları ve ücretleri arasında seçim yapın, randevu alın ve Fransızcayı öğrenmeye hemen başlayın. Tamamı uluslararası sertifikaya sahip, akademik eğitimleri devam eden ve tamamlamış nitelikli öğretmenler aracılığı ile tüm dilleri öğrenebilir, online kolaylığı ile en kısa sürede ve hızlı şekilde dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Preply bloğundan ilginç yazılardan biri: https://preply.com/tr/blog/2017/12/19/ingilizceyi-ne-amacla-ogreniyorsunuz/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tacizciyi dövüp polise teslim ettiler
Tacizciyi dövüp polise teslim ettiler
Ekrem Yüce, MHP Serdivan Teşkilatı'nı ziyaret etti
Ekrem Yüce, MHP Serdivan Teşkilatı'nı ziyaret etti
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal