Rehber uygulaması için önemli uyarı: Derhal kaldırın

Rehber uygulaması için önemli uyarı: Derhal kaldırın

Cep telefonlarında isimden numara veya numaradan isim sorgulama yapabilen uygulamalarla ilgili önemli uyarı yapıldı.

Rehber uygulaması için önemli uyarı: Derhal kaldırın

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Faruk Bilir, isimden numara veya numaradan isim sorgulama yapabilen uygulamalar için yoğun şikayet aldıklarını kaydetti.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuatta dayanağı bulunmaksızın ilgili kişilerin iletişim bilgilerinin paylaşımını yapan internet siteleri ve uygulamalar tarafından gerçekleştirilen kişisel veri işleme faaliyetinin derhal durdurulması gerektiğini anlatan Bilir; "

Şikayetler doğrultusunda yapılan incelemelerde, kanuna aykırılıklar tespit edildi. 25 Ocak'ta "Rehberlik hizmeti veren internet sitelerinde/uygulamalarda kişisel verilerin korunması" konusunda alınan ilke kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.  Rehberlik hizmeti veren internet siteleri ve uygulamalarının, kanundaki veri işleme ve veri aktarım şartlarına uygun faaliyet göstermesi gerekiyor. Bu tür uygulamalarda kişisel verilerin, kanunda belirtilen kişisel veri işleme şartlarına dayanmadan işlenmesi ve aktarımını kanun yasaklıyor. Kurulumuz tarafından 25 Ocak 2018 tarihinde alınan ilke kararı gereğince 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuatta dayanağı bulunmaksızın ilgili kişilerin iletişim bilgilerinin paylaşımını yapan internet siteleri ve uygulamalar tarafından gerçekleştirilen kişisel veri işleme faaliyetinin derhal durdurulması gerekmektedir. Bu kapsamda incelemeler sonucunda, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edildiği yönünde tespite ulaşılan internet siteleri ve uygulamalar hakkında gerekli hukuki süreç başlatılmıştır."  dedi.  

cep telefonu rehber uygulama kişisel veri sorgulama KVKK uyarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
izmir escort
Zirai don uyarısı
Zirai don uyarısı
Komşuda yangın: 1 kişi öldü
Komşuda yangın: 1 kişi öldü