Skandal: Nitelikli okul seçildi, en başarısız okul çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı 2 Haziran’da yapılacak merkezi sınavla öğrenci alacak nitelikli okulları belirledi. Sakarya’da ilan 14 okuldan birinin 3 ay önce en başarısız 5 okuldan biri olduğu için inceleme geçirdiği öğrenildi.

Skandal: Nitelikli okul seçildi, en başarısız okul çıktı

FEN  LİSESİ 480- İMAM HATİP 300

Milli Eğitim Bakanlığı 2 Haziran’da isteğe bağlı olarak 8’inci sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjanları açıkladı.  13 bin 750 8’inci sınıf öğrencisi bulunan  Sakarya’da 3’ü imam hatip,5’i meslek lisesi olmak üzere toplam 14 okulda 1320 kontenjan ilan edildi.  Listede 4 fen lisesi, bir sosyal bilimler lisesi, bir de Anadolu lisesi yer aldı. Fen Liselerinin toplam  kontenjanı 480 olarak açıklanırken İmam Hatip liselerine ise 300 kontenjan ayrıldı.

BAŞARISIZ DİYE SORUŞTURMA

Nitelikli okul olarak sınavla öğrenci alacağı ilan edilen Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 3 ay önce, en başarısız  5 okuldan biri olduğu için soruşturma geçirdiği öğrenildi. Aynı şekilde Akyazı’da nitelikli okul olarak ilan edilen Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nin yurttan bozma bir binada bu öğretim yılında eğitime başladığı ve yeni binasına önümüzdeki yıl geçeceği belirtildi. Sakarya genelinde sadece Serdivan’daki Sakarya Anadolu Lisesi, 180 kontenjanla listeye girdi.

ERENLER’DEN HİÇ LİSE YOK

Adapazarı’ndan hiçbir Anadolu Lisesinin listeye alınmaması, Serdivan’ın bu liste hazırlanırken bile öne çıkarıldığı ve kayırıldığı şeklinde yorumlandı. Sakarya’nın en başarılı ikinci Anadolu Lisesi olarak bilinen  Figen Sakallıoğlu’nun listeye alınmaması Erenler’de büyük tepkiye neden oldu. Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi velileri dün okulda biraraya geldiler ve  adrese dayalı sistemle öğrenci alınmasının bu okuldaki başarıyı zayıflatacağını öne sürerek tepki gösterdiler.

Yenihaber
GÜNEY VE KUZEY İHMAL EDİLMİŞ
Güneyde Geyve ve Pamukova ile Kuzeyde Karasu-Kocaali bölgesinde hiçbir okulun nitelikli okul listesinde olmaması da tepki çekti. Sakarya’da  sınavla okul alacak okul listesinde imam hatip ve meslek liselerinin ağırlıklı olarak belirlenmesi, başarılarıyla dikkat çeken okulların liste dışında bırakılması veliler tarafından tepkiyle karşılandı. Yüzde 10’luk dilimdeki öğrencilerin meslek lisesine gitmeyeceğini öne süren veliler,  bu listeyle öğrencilerin özel okullara yönlendirildiğini iddia ettiler.

milli eğitim bakanlığı sınav öğrenci lise nitelikli okul sakarya Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ başarısız inceleme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
SAÜ Tıp Fakültesi'nde böbrek nakli başlıyor
SAÜ Tıp Fakültesi'nde böbrek nakli başlıyor
Tacizciyi dövüp polise teslim ettiler
Tacizciyi dövüp polise teslim ettiler
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal