25 bin 850 tüketiciye kaçak elektrikten işlem

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) geçen yıl kaçak elektrik kullandığı belirlenen 25 bin 850 tüketici hakkında kaçak tespit tutanağı düzenledi.

25 bin 850 tüketiciye kaçak elektrikten işlem
Advert

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, tüketicilerin, bilgilendirilmesine ve bilinçlendirilmesine çalışırken, kaçak elektrikle mücadele etmek, ülke kaynakları ile üretilen enerji miktarının kayıt altına alınmasını ve ekonomiye kazandırılmasını sağlamak için 2018 yılında da çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

2017 yılının tamamında toplam 58 bin 212 adet tüketici için sahada fiilen kontrol işlemi yaptıklarını anlatan Güven, kaçak elektrik kullandığı belirlenen 25 bin 850 tüketici hakkında kaçak tespit tutanağı düzenlendiğini vurguladı.
Güven; "Düzenlenen tutanaklar doğrultusunda hesaplanan kaçak tahakkuk miktarı 94.165.000 kWh oldu. SEDAŞ yaptığı mücadele ile ülke kaynakları ile üretilen bu enerji miktarının kayıt altına alınmasını ve ekonomiye kazandırılmasını sağladı" dedi.

SEDAŞ Çağrı Merkezine ve  Müşteri Hizmetleri Merkezlerine bildirilen, Resmi Kurum ve Kuruluşlardan, internet sitesi ve sayaç okuma çalışanlarının yaptığı bildirimler ile bu yollardan gelen 16 bin 894 adet kaçak ihbarını sahada değerlendiren SEDAŞ, kaçak elektrik kullandığını tespit ettiği 7 bin 750 tüketici hakkında kaçak tespit tutanağı düzenledi.

Tüketicinin elektrik perakende satış şirketine olan borcundan dolayı elektriği kesilmesi sonrasında,  borcunu ödemeksizin elektriğini bağlayarak kullanması nedeniyle, Elektrik Piyasası (THY) Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre kaçak elektrik kullanıyor durumunda olan bu tüketicilerin sayaç ölçü devresini kontrol eden SEDAŞ ekipleri bu tüketicilere kaçak tespit tutanağı düzenliyor ve elektriklerini tekrar kesiyor. 

Kendinden önceki kullanıcı tarafından tahliye edilen ve elektriği kesilen bir kullanım yerinde, kendi adına perakende satış sözleşmesi imzalamaksızın, elektriği bağlayarak kullanan tüketiciler de Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre kaçak elektrik kullanmış oluyorlar. 2017 yılında sözleşme yapmadan bu şekilde elektrik kullandığı tespit edilen 4 bin 360 tüketici sahada kontrol edildi ve fiili kullanıcısı belirlenen 2 bin 929’u hakkında kaçak tespit tutanağı düzenlendi.

Şebeke kalitesi ölçüm cihazları verileri, bölgedeki gerilim düşümü ve aşırı yükten oluşan elektrik arızaları şikayetleri gibi bilgilerle belirlenen bölgelerde, yapılan bölgesel kaçak tarama çalışmaları 2017 yılı içinde devam etti. Bu kapsamda toplam 7 bin 932 tüketicinin sayaç ve ölçü devresi kontrol edildi ve kaçak elektrik kullandığı tespit edilen bin 73 kullanıcıya kaçak tespit tutanağı düzenlendi.

2017 yılının tamamında toplam 58 bin 212 adet tüketici sahada fiilen kontrol edildi ve kaçak elektrik kullandığı belirlenen 25 bin 850 tüketici hakkında kaçak tespit tutanağı düzenlendi. 

sedaş kaçak elektrik işmem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Annesini öldürmüştü, akıl hastanesine gönderildi
Annesini öldürmüştü, akıl hastanesine gönderildi
Kızının dikkati 46 bin lirasını kurtardı
Kızının dikkati 46 bin lirasını kurtardı
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal