Advert

İlk F-35 teslim edildi

Türkiye, düşük görünürlük, sensör teknolojileri ve radar sistemi gibi üstün yetenekleriyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın operasyonel etkinliğini artıracak iki F-35 uçağını teslim aldı. Uçaklar pilot eğitimlerinde kullanılmak üzere Arizona'da yer alan Luke Hava Üssü'nde görevlendirilecek. Mart 2019'da ise 3 ve 4'üncü uçak teslim edilecek. Türk pilotların eğitimi süresince bu uçaklar ABD'de kalacak. 5 ve 6'ncı uçaklar ise Kasım 2019'da üretimlerinin tamamlanmasının ardından doğrudan Türkiye'ye gelecek.

İlk F-35 teslim edildi
İlk F-35 teslim edildi Ali Yıldırım

YERLİ MÜHİMMAT

Dün ABD Teksas- Fort Worth'te yer alan Lockheed Martin tesislerinde düzenlenen teslim töreninde dev ekrana Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" sözünün yansıtılması dikkat çekti. Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Tümgeneral Reha Ufuk Er törende yaptığı konuşmada, F-35'in Türkiye tarafından geliştirilen SOM-J ve Hasas Güdüm Kiti kullanacağını söyledi. İlk pilotların yer eğitimlerini tamamladığını belirten Er, gelecek ay uçuşların başlayacağını vurguladı.

GURUR DUYUYORUZ

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel de şöyle konuştu: "Uzun yıllardır birlikte ilerleyen havacılık tarihimizde bugün burada 'ortak' olarak F-35 Projesi'ndeyiz. F-35 uçağının tasarımcısı ve üretici olmaktan gurur duyuyoruz. Proje Türk sanayiine 12 milyar dolarlık katkı sağlayacak."

TÜRKİYE İLE ORTAK ÇALIŞTIK

Lockheed Martin'in CEO'su Marilly Hewson, buradaki uçak fabrikasının 1941'de kurulduğunu belirterek, uzun yıllardır Türkiye ile çalıştıklarını, F-16 projesi ile ortak imalatın başladığını söyledi ve ekledi: "F-35 ile bu bir ortaklığa gitti."

İLK 5. NESİL SAVAŞ UÇAĞI

F-35 uçağı Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren ilk 5. Nesil Savaş uçağı olma özelliğini de taşıyor. Sahip olduğu düşük görünürlük, sensör teknolojileri ve radar sistemi gibi üstün yetenekleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın operasyonel etkinliğinde çarpan etkisi oluşturacak F-35 uçaklarından Türkiye, 100 adet tedarik etmeyi planlıyor.

TÜRK FİRMALARINA İŞ FIRSATI

F-35 Projesi, Türk savunma sanayi firmalarına yeni iş fırsatları yaratıyor. TUSAŞ, uçağın orta gövdesi, orta gövde kompozit ve metalik parçaları, hava alığı ve hava yer harici yük taşıyıcısı ve adaptörü; lp Havacılık F135 motorları için Rear Hub, nikel ve titanyum diskler, iniş takımı, fren sistemi ve uçak yapısal parçaları; Ayesa panaromik kokpit ekran ve füze kontrol arayüz kartları; Kale Havacılık uçak gövde ve kanat yapısal parçaları; Kale Pratt & Whitney firması F135 motorları için parça üretiyor.

abd türkiye f-35 savaş uçağı teslim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Afrin'e insani yardım kampanyası başlatıldı
Afrin'e insani yardım kampanyası başlatıldı
Ekrem Yüce, koltuğunu devretti
Ekrem Yüce, koltuğunu devretti