Topağaç'da 38 yıl sonra anlamlı program

Akyazı'da 12 Eylül darbesinin ardından 1982'de halk oyuna sunulan anayasa için yüzde 80 "hayır" oyu kullanan Topağaç köyünde anlamlı program düzenlendi.

Topağaç'da 38 yıl sonra anlamlı program
Topağaç'da 38 yıl sonra anlamlı program Ali Yıldırım

Akyazı Kaymakamlığı, Akyazı Belediyesi ve 15 Temmuz Milli İrade Derneği'nce düzenlel program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Daha sonra kürsüye çıkan Akyazı kaymakam Vekili Mehmet Fatih Çiçekli, Sakarya'da 15 Temmuz gecesini en ön safta yaşayan, hatta valiliğe ilk giden kişilerden biri olduğunu ifade etti.

Ailesinin Ankara Sincan'da ikamet ettiğini ve 28 Şubat'ı da orada yaşadığını anlatan Çiçekli, 12 Eylül'ün 38. yılında Topağaç köyünde bir etkinliğin yapılmasının anlamlı olduğunu dile getirdi.


1982 anayasasına yüzde 80 "hayır" oyu kullanmanın her babayiğidin harcı olmadığını belirten Çiçekli, "12 Eylül bir yerlerde, bir takım etkinliklerle yad edilecekse, 12 Eylül'ler, muhtıralar, post modern darbeler, 15 Temmuz'lar unutulmasın diye bazı programlar yapılacaksa bunların yürütüleceği en güzel mekanlardan birisi de bu köydür diye düşündüm. Bundan sonra da bu sürekli hale gelir inşallah." ifadelerini kullandı.


Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan da 38 yıl önce Topağaç köyünde bir tohum ekildiğine değinerek, "Bu tohum millete öyle bir ruh verdi ki 36 yıl sonra 15 Temmuz'da bu ülkede her taraf Topağaç oldu. 15 Temmuz'da bu millet bir ayağa kalktı. Bütün dünyaya diz çöktürdü elhamdulillah. Rabbim bu ruhu Akyazı'da, Sakarya'da, Türkiye'de ve dünyada daim kılsın inşallah. Bu ruh oldukça bu millete hiçkimse diz çöktüremez." diye konuştu.

15 Temmuz Milli İrade Derneği Başkanı Ali İnci de eski adı Ramaslı olan Topağaç köyünün verdiği "hayır" oylarının kıvılcım niteliği taşıdığına işaret ederek, "O kıvılcım, 15 Temmuz'da darbecilerin kafasına, beynine ateş topu gibi indi. Darbe yapamadılar. Başkomutanımızın emriyle milletimiz darbeyi kabul etmedi. Biz derneğimizi kurduk. 15 Temmuz'u, 28 Şubat'ı, 1980 ihtilalini, 1971 darbesini, 1960 darbesini ve nicelerini unutmayacağız, unutturmayacağız, gelecek nesillerimize bunu anlatacağız. Bir daha bu millete hiç kimse darbe yapamayacak." dedi.

Konuşmaların ardından darbe sonrası cezaevlerinde kalan Sakaryalı vatandaşlara şilt takdim edildi.

Vatandaşlara yemek verildi.

akyazı topağaç 12 eylül darbesi referandum hayır oyu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir tarifi fark yedi
Büyükşehir tarifi fark yedi
Kandilde camiler dolup taştı
Kandilde camiler dolup taştı