Tarihi köprüde bulundu...Büyük heyecan uyandırdı

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne giren Serdivan'daki tarihi Justinianus Köprüsü'nde restorasyon çalışmaları sırasında üzerinde haç işareti işlemesi olan sütun başlığı bulundu.

Tarihi köprüde bulundu...Büyük heyecan uyandırdı

Beşköprü mevkiinde bulunan köprü, Bizans İmparatorluğu döneminin Anadolu'daki en görkemli eserlerinden biri. İmparator Justinianus tarafından yaptırılan ve bin 500 yıldır ayakta kalmayı başaran 'Justinianus Köprüsü' Ayasofya Camii ile yaşıt. 429 metre uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde ve 12 kemer gözünden oluşan, Beşköprü olarak da bilinen tarihi köprü, Marmara depreminde bazı kemer ayaklarında çatlaklar oluşmasına rağmen bütün ihtişamıyla zamana direnmeye çalışıyor.

429 metre uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde ve 12 kemer gözünden oluşan tarihi köprüde  Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından yapılan çalışmalar sonucunda restorasyon çalışmaları başladı.
Çalışmalar sırasında bir kaç metre derinlikte üzerinde haç işareti işlemesi olan sütun başlığı bulundu. Başlık incelenmek üzere Sakarya Müze Müdürlüğü'ne götürüldü. 

 UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne giren tarihi köprü restorasyon çalışmaları tamamlandığında ışıklandırılacak ve sosyal alanlarla bilgi ve tanıtım alanları oluşturulacak.

sakarya Justinianus Köprüsü restorasyon sütun başlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bankacının dikkati paralarını kurtardı
Bankacının dikkati paralarını kurtardı
Bakan Dönmez Sakarya’ya geliyor
Bakan Dönmez Sakarya’ya geliyor
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal