Advert

Konkordato komiserliğine ilgi arttı

Herhangi bir sebepten dolayı işleri bozulmuş, ödeme gücünü belli ölçüde kaybedip mali durumu bozulmuş iyi niyetli ve dürüst borçluları korumak amacını taşıyan konkordato son dönemde ülkemize yapılan ekonomik saldırılar ile yeniden gündeme gelirken, bu mesleğe ilgi de arttı.

Konkordato komiserliğine ilgi arttı
Konkordato komiserliğine ilgi arttı Ali Yıldırım

2 Haziran tarihinde Resmi Gazete'de Adalet Bakanlığı tarafından “Konkordato Komiserinin Niteliklerine ve Alacaklılar Kurulunun Zorunlu Olarak Oluşturulmasına Dair Yönetmelik” yayımlanmıştı. Yönetmeliğe göre dört yıllık lisans mezunu, bu işten anlayan herkes konkordato komiseri olarak atanabilecek. Konkordato komiserlerini mahkemeler atayacak. Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak aynı şirkete 3 komiser atanabilecek ve bir kişi aynı anda en fazla 5 şirkette komiserlik yapabilecek. Maaşları mahkeme tarafından belirlenen ve şirketlerin büyüklüğüne bağlı olarak değişim gösteren konkordato komiserlerinin aylık en az gelirleri 10 bin TL olacak. 

"Konkordato komiserliğine ilgi arttı" 

Bir şirketin konkordato davasında mahkeme tarafından atanan komiserlere aylık 50’er bin TL maaş verilmesi medyada gündeme gelince konkordato komiserliğine olan ilgi bir anda arttı. Konkordato komiserliği eğitimleri veren İstanbul Medeniyet Üniversitesi, gelen yoğun talep üzerine uzaktan eğitim programı açmak zorunda kaldı. Konu ile ilgili bilgi veren eğitim koordinatörü Doç. Dr. İbrahim Hakan Karataş, "Yeni nesil devlet üniversitesi anlayışı ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu hemen her alanda eğitim programları açıyoruz. Konkordato komiserliği eğitimlerini de bu çerçevede yürütmekteyiz. Son dönemde özellikle de uzlaştırmacıların, YMM, MM, SMMM veya bu alanda kariyer yapmayı düşünen meslek mensuplarının yoğun talepleri nedeniyle uzaktan eğitim programını da açtık. Artık konkordato komiseri olmak isteyen herkes internet üzerinden yer ve zaman farkı gözetmeksizin eğitim programına katılabilecek. Programı kaliteden ödün vermeden alanında en yetkin öğretim elemanlarımız ile hazırladık. Program ile ilgili olarak daha detaylı bilgiyi Sürekli Eğitim Merkezimizin web sayfasından öğrenebilirler" dedi. 

Konkordato komiserlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Nayir tarihi mekanları gezdi
Vali Nayir tarihi mekanları gezdi
Hendek'te kaza: 3 yaralı
Hendek'te kaza: 3 yaralı