Advert

Usta sanatçı SAGÜSAD’ın konuğu olacak

Sakarya Güzel Sanatlar Derneği (SAGÜSAD), 29 Kasım Perşembe günü bir büyük usta fotoğraf sanatçısını konuk edecek.

Usta sanatçı SAGÜSAD’ın konuğu olacak
Usta sanatçı SAGÜSAD’ın konuğu olacak Ali Yıldırım

Onur Üyesi İbrahim Zaman’ın “60’ıncı yılında İbrahim Zaman Fotoğraf Gösterisi ve söyleşisi” saat 19.30’da sanatseverlerle buluşacak.

SAGÜSAD Başkanı Ünal Dabak ;tüm sanatseverler programa davet etti. 

İbrahim Zaman Kimdir?

1937 de Adapazarı’nda doğan İbrahim Zaman, 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi duydu.  Adapazarı’nda, “GRUP 5” ve “AFAK” fotoğraf kulüplerinin kurucu üyeliğini yaptı. İlk ödülü “Portre Dalında”, Adapazarı’nda 1963’te aldı. 
İlk kişisel sergisi “GÜVERCİNLER”i Şubat-1967’de İstanbul’da açtı. 1985 FİAP GÜMÜŞ MADALYA ödülü  1998 yılında Cumhuriyetin 75.Yıl kutlamaları kapsamında “CANIM TÜRKİYE’M” konulu fotoğraf sergisi ve saydam gösterileri gerçekleştirdi.

 Ekim 1999 Adana “Altın Koza” Kültür ve Sanat Festivali Açılışı kendisinin CANIM TÜRKİYEM Sergisi ile yapıldı. 2001 yılında Koç-Allianz’ın “Çarşı Pazar” yarışmasında siyah beyaz ve renkli baskı dalında iki birincilik  ödülü aldı. Ardından 2003’te 11. INEPO uluslar arası yarışmada fotoğraf dalında birincilik ödülünü alarak 150 civarında ödülün sahibi oldu. 

”Adapazarı’nda bu sokakta bir değer yetişti” adıyla doğduğu sokağa ismini veren bir layiha dikildi. “Zamanla 40 Yıl”, “Türkiye’de Zaman”, “Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi”, “Tarlalar”, “Yansımalar”, “Işığın peşinde 50 yıl”, “Fotoğrafta Pratik öneriler”,  “Dünya’da Zaman” ve “Dünyada İnsan Halleri” adında kişisel fotoğraf albümleri ve kitapları bulunmaktadır. 

On beş yılı aşkın süredir  birikimlerini “Fotoğraf Dergisi”nde, kompozisyon ve ışık teknikleri üzerine karşılaştırmalı yazılar yazmaktadır. Fotoğrafta ‘IŞIK’ İbrahim Zaman’ın olmazsa olmazıdır. Bu yüzden yakın çevresi ona IŞIĞIN EFENDİSİ lakabını takmıştır. Halen Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda jüri üyeliği yapmaktadır.

 İbrahim Zaman, İFSAK, BUFSAD, GEFSAD, SİLLE Sanat Sarayı,KUFSAD, GİFSAD ,Gezginler Kulübü, SAGÜSAD, BASAF VE Fotoğrafname onur üyesidir. Ayrıca kendisine KUFSAD ve İFSAK Tarafından 2012 yılı fotoğraf ödülleri verilmiştir. Mersin Olba Derneği tarafından İbrahim Zaman adına uluslararası fotoğraf yarışması düzenlenmektedir.

SAGÜSAD sanatçı ibrahim zaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekrem Yüce, koltuğunu devretti
Ekrem Yüce, koltuğunu devretti
Zirai Aletler Sanayi’ne yeni yol
Zirai Aletler Sanayi’ne yeni yol