SATSO'dan uyarı; "Şehirde bir gettolaşma var"

Şehirde mültecilerle ilgili tabela kirliliğinin yanı sıra gettolaşma da olduğunu söyleyen SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Resmi rakamlara göre mülteci sayısını 17 bin ancak şehirde 30 bin civarında Suriyeli, Afgan ve Iraklı olduğunu biliyoruz” dedi.

SATSO'dan uyarı;
SATSO'dan uyarı;

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası 2019 yılının ilk meclis toplantısını dün gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda yönetim kurulunun faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “TOBB Ekonomi Şurası’nda ticaret ve sanayi odalarının sorunları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildi. Şura’da dile getirilen ticaret ve sanayi odaları sorunları genel olarak şu başlıklarda toplandı. SATSO olarak Sakarya ile ilgili 5 temel sorun ve çözüm önerilerini de TOBB’a ilettik” dedi.

Sakarya’nın geliri

İletilen sorunlar arasında Büyükşehir belediyesinin vergi iadelerinden kaynaklı maliye payı düşmesinin yer aldığını ifade eden Altuğ, “Aralık ayında Sakarya’da 277 milyon lira vergi toplanmış. Fakat Sakarya Vergi Daireleri vergi iadesi olarak 340 milyon lira ödeme yapmış. Büyükşehir’in de aldığı tahsisat bu vergilerden çıkıyor. Dolayısı ile belediyemiz pay alamıyor. Sayın bakanımıza 100 milyon doları aşan tüm ihracatçılar KDV iadelerini merkezden alsın. Böylece Sakarya’nın problemi çözülüyor. Türkiye’de tek il var bu durumda olan o da Sakarya. 280 küsür milyon dolar iken gelmesi gereken para şu anda 30 milyon dolar” dedi.

Karasu demiryolu

Altuğ, “Sakarya’nın üçüncü temel sorunu olarak yatırım programında yer alan Arifiye-Karasu (Karasu Limanı) demiryolunun inşaatında ödenek yetersizliğinden dolayı sorunlar yaşandığı konusu belirtildi. Soruna yönelik çözüm olarak Sakarya için büyük öneme sahip Arifiye-Karasu (karasu limanı) demiryolunun bir an önce tamamlanması için alt yapı ve üst yapı çalışmaları ile ilgili proje bedel revizyonu yapılması, yatırım programı kapsamında gerekli ödeneklerin çıkartılması önerildi” ifadelerini kullandı.

Mülteciler sorunu

SATSO Ticareti Araştırma ve Geliştirme Komisyonu ve 28 Meslek Komitesi tarafından ilimizdeki yabancı isçilerin iş piyasasına ve sosyal hayata entegre edilmesi amacı ile ilimizdeki kurum ve kuruluşlar tarafından çeşitli çalışmalar ve projelerin bir arada konuşulması geliştirilmesi maksadıyla Mülteciler Çalıştayı düzenleyeceklerini belirten Altuğ, “ Şehir olarak bu konuda biraz şanslıyız. Sınıra yakın illerde neredeyse ilin nüfusunu aşmış derecede mülteciler var. Şehirde bir gettolaşma var. Tabela kirliliği söz konusu, memleketimiz Arap memleketi gibi oldu. Bazı semtlerde ciddi gettolaşma var. Bunları planlamamız lazım yoksa ciddi sıkıntılar yaşarız” dedi.

Örnek çalıştay

Altuğ, “ Sakarya’da resmi rakamlar 17 bin civarında mülteci olduğunu söylüyor ancak 30 bin civarında Suriyeli, Afgan ve Iraklı olduğunu biliyoruz. Çalıştay’da net rakamlar da ortaya çıkacak. Resminin iki katı rakam nasıl oluyor ben de açıkçası bilmiyorum. Örnek olacak bir çalışma mülteci çalıştayımız” şeklinde konuştu.

Yenigün Gazetesi

http://www.sakaryayenigun.com.tr/56268-arap-memleketi-olduk-haberi.html

 

satso sakarya mülteci sayı açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocaali'de afetin yaraları sarılıyor
Kocaali'de afetin yaraları sarılıyor
SEDAŞ kriz masası kurdu
SEDAŞ kriz masası kurdu