Çöken bina için Sakarya'dan AFAD ekibi gönderildi

İstanbul Kartal'da Cevizli Mahallesi Sema Sokak'ta, altında bir tekstil atölyesinin bulunduğu, toplam 14 daireli 8 katlı bir bina çöktü. Enkaz altında kaldığı belirtilen kişilerin kurtarılması için arama kurtarma çalışması başlatıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kartal'da binanın çökmesi sonucu 3 kişinin öldüğünü, 12 kişinin yaralı kurtarıldığını bildirdi. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, bina hakkında yıkım kararı olduğu iddialarını yalanlarken, İstanbul Valisi Yerlikaya ise "Binanın 3 katı kaçak yapılmış" dedi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, binanın çökmesine ilişkin soruşturma başlatırken İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği de binanın çökmesiyle ilgili yayın yasağı kararı verdi. Öte yandan, çöken binanın yanında bulunan apartmanın çökme riskine karşı kurtarma çalışmalarına ara verildi. Yandaki binanın çökme riskinin olmadığının anlaşılması üzerine çalışmalara yeniden başlandı. Kurtarma çalışmasına Sakarya'dan giden AFAD ekipleri de katılıyor.

Çöken bina için Sakarya'dan AFAD ekibi gönderildi
Çöken bina için Sakarya'dan AFAD ekibi gönderildi

İstanbul Kartal’da 8 katlı bir apartman dün saat 16:00 sıralarında çöktü. Enkaz altında kaldığı belirtilen kişilerin kurtarılması için başlatılan arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. AFAD ekipleri de enkaz altında kalanlara ulaşmaya çalışıyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kartal’da çöken binada 12 kişinin yaralı kurtarıldığını, 3 kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi.

Orhantepe Mahallesi Muhtarı Zeki Zağ "Bina 7 katlı 14 daireden oluşuyor. Altında bir tekstil atölyesi var. Öğrendiğimiz kadarıyla atölye boştu. Binada 10'dan fazla yaşayan var. İş saati olduğu için herkes evinde değildi." dedi. Ancak bazı mahalle sakinleri ise emniyet güçlerine "Atölyede 15-20 kişinin çalıştığı yönünde" bilgi verdi. Enkazdan şu ana kadar 4 kişi çıkarıldı. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ise "14 dairede kayıtlara göre 43 kişi yaşıyordu" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI: PATLAMA SESİ DUYULMUŞ


Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ise “14 dairede kayıtlara göre 43 kişi yaşıyordu” dedi.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı çöken bina ile ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Savcılıktan yazılı olarak yapılan açıklamada “Cumhuriyet Başsavcılığımız Adli yargı sınırlarında olan Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak üzerinde bulunan 7 katlı binanın çöktüğünün öğrenilmesi üzerine; derhal soruşturma başlatılarak, Cumhuriyet Başsavcılığımızca bir Cumhuriyet Başsavcı vekili ve iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilerek olay yerine intikal etmiş olup, olayla ilgili gerekli inceleme ve araştırmalar titizlikle yürütülmektedir.” denildi.

VALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA


Çöken 8 katlı binayla ilgili İstanbul Valisi Yerlikaya, “Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın 14 daire ve 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu Kaymakamımız arz etti. Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürüyle de az önce görüştüm. Onlar bana belge de verdiler. Buranın 1992 yılından ruhsatlı olduğu, 5 katlıya ruhsat olduğunu ama daha sonra 3 kat kaçak yapıldığı ve iskansız olduğunu söylediler” ifadelerini kullandı.

AFAD BAŞKANI: HIZLI VE TİTİZLİKLE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, çöken binanın enkazında devam eden çalışmalara ilişkin açıklamada, AFAD olarak olayın başından itibaren itfaiye, UMKE ve 112 ekipleriyle birlikte arama kurtarma çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Arama kurtarma çalışmalarının çok sayıda personelle hızlı ve titizlikle yürütüldüğünü vurgulayan Güllüoğlu, “Olay yerindeki kurtarma personelimize ilaveten ihtiyaç halinde çalışmak üzere çevre illerden de personel temin ediyoruz” ifadesini kullandı.

YAYIN YASAĞI GELDİ

İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, Kartal'da binanın çökmesiyle ilgili yayın yasağı kararı verdi.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) internet sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturması yürütülen Kartal'da 8 katlı binanın çökmesi olayı ile ilgili olarak yayın yasağı kararı verildi. 

istanbul bina çökme sakarya afad kurtarma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İşkence gören köpek sahiplenildi
İşkence gören köpek sahiplenildi
104 kişiyi dolandıran şüpheliler böyle yakaladı
104 kişiyi dolandıran şüpheliler böyle yakaladı