Yeni enerji hattı 4 ilçeden geçecek

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından 4 ilden geçecek toplam 180 kilometre uzunluğunda yüksek gerilim hattı yapılacak. Hattın bir bölümü Kocaali, Karasu, Kaynarca ve Ferizli'den geçecek.

Yeni enerji hattı 4 ilçeden geçecek
Yeni enerji hattı 4 ilçeden geçecek

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yaklaşık 180 kilometre uzunluğundan yeni bir enerjisi İletim hattı projesi hazırladı. “380 kV Akçakoca-Karasu-Çekmeköy Elektrik Enerjisi İletim Hattı” adı verilen proje Düzce-Sakarya-Kocaeli-İstanbul illerinden geçecek.
Yüksek gerilim hattı Düzce’nin Akçakoca İlçesinde yer alan Deredibi köyü yakınlarından başlayarak sırasıyla, Sakarya İli Kocaali-Karasu-Ferizli-Kaynarca İlçeleri, Kandıra-İzmit-Derince-Gebze ve İstanbul İli Şile-Beykoz-Çekmeköy İlçesi arasında yapılacak. 

Proje için belirlene güzergâhın sağından ve solundan 2,5 metre olmak üzere toplam 50 metre genişliğinde bir koridor oluşturulacak. 

90 milyon liraya mal olması beklen proje ile ilgili çalışma sürerken bir yandan da toplantılar yapılıyor. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla geçtiğimiz yıl halkın katılım toplantısı düzenlenmişti. Büyük tartışmaların yaşandığı bu toplantıda, kamulaştırmaların uygun bir biçimde yapılmadığı dile getirilmişti. Ekim yapılan tarlaların üzerinde yapılan çalışmanda tarlaların zarar gördüğü yine köylülerin tepki gösterdiği bir diğer konu olmuştu. 

Vatandaşlardan gelen bu tepkiler sonrası proje yeniden revize edildi. Son şekli verilen ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunarak kabul edildi.  Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 gün halkın görüşüne açıldı. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edebilir. 

İşte hattın geçeceği güzergâh

teiaş enerji hattı kocaali karasu ferizli kaynarca
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İşkence gören köpek sahiplenildi
İşkence gören köpek sahiplenildi
104 kişiyi dolandıran şüpheliler böyle yakaladı
104 kişiyi dolandıran şüpheliler böyle yakaladı