İçişleri Bakanlığı'ndan 81 düğün magandası genelgesi

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine gönderilen genelgede düğün magandalarına karşı alınacak önlemler sıralandı. Bakanlık kontrollerin sıkılaştırılmasını isterken, havaya ateş açılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacağı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 düğün magandası genelgesi
İçişleri Bakanlığı'ndan 81 düğün magandası genelgesi Sakarya Haber

Yaz aylarının gelmesiyle düğün, nişan ve kutlama gibi etkinlikler artarken, İçişleri Bakanlığı, bu organizasyonlarda havaya ateş açılmasının engellenmesi için valilikleri tekrar uyardı. Bakanlık, bu tür etkinliklerde silah kullanılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması, hazırlanan farkındalık afişlerinin organizasyon yerlerine asılması, organizasyonlarda kolluk görevlisinin silahı ile havaya ateş etmesi halinde hakkında derhal disiplin işlemlerinin başlatılması hakkında geçen yıl illere gönderilen genelge kapsamında uygulamaya konulan valilik genel emirlerinin hassasiyetle uygulanması, bu konuda denetimlerin artırılmasını istedi.

Düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda silahla havaya ateş açılması nedeniyle yaşanan üzücü olaylar üzerine İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 81 il valiliğine Bakan Süleyman Soylu imzalı genelge göndermişti. Genelgede, ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerce alınması istenen önlemleri sıralanmıştı.


Bakanlığın geçen yıl gönderdiği ancak bu yıl için de geçerli olan önlemler şu şekilde:

TAAHHÜTNAME ALINACAK: Düğün, nişan gibi kutlamalara izin verilirken silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak.

AFİŞLER ASILACAK: Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan "Mutluluğa Kurşun Sıkma, Geleceği Karartma" yazılı  afişler, davetlilerin görebileceği şeklide alanlara asılacak. 
 
KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA DİSİPLİN İŞLEMİ: 

Kamu personelinin katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığı tespit edilirse hakkında derhal disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma esnasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına özellikle dikkat edilecek. Muhtarlar bölgelerinde havaya ateş açıldığını öğrendikleri anda kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek.


VALİLİKLERE KONTROLLERİ ARTIRIN UYARISI

Valiliklerce, bu önlemleri içeren “genel emirler” yayımlanarak yürürlüğe konuldu.Bakanlık valiliklere geçen yıl gönderdiği genelgeye ek olarak, yaz  aylarında düğün ve organizasyonların artacağını göz önünde bulundurularak, genel emirlere uygun olarak söz konusu etkinliklere yönelik önleyici tedbirlerin gözden geçirilmesini, kontrollerin arttırılmasını, mahallin şartlarına göre ilave tedbirlerin alınmasını istedi. Ayrıca bu denetimlerin bizzat valiler, kaymakamlar ile kolluk kuvvetleri tarafından önemle takip edilmesi, herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi uyarısında bulunuldu.

YÜZDE 18,5 AZALDI

Bakanlığın valiliklerden almasını istediği bu önlemler, yaşanan üzücü olay sayılarının azalttı.  2018 yılı Eylül  ayı ile 2019 Haziran aylarında meydana gelen olay sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde  18. 5’luk bir düşüş görüldü.

 

İçişleri Bakanlığı genelge düğün maganda silah atma önlem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahallemi Güzelleştiriyorum Projesi başladı
Mahallemi Güzelleştiriyorum Projesi başladı
Sakarya Nehri'ne düşen ineği AFAD kurtardı
Sakarya Nehri'ne düşen ineği AFAD kurtardı