GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-08-2019 10:08   Güncelleme : 25-08-2019 15:25

Deprem uyarısı

SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan, depremin her an olabileceğini belirterek, “Bir depremin ne zaman olacağını biz bilemeyiz. Bugün de deprem olabilir önemli olan depreme hazırlanmaktır” dedi.

Deprem uyarısı

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emrah Doğan, gündemle ilgili açıklama yaptı. Konut kredisi faizlerinin düşmesinin inşaat sektöründe bir canlanmaya neden olacağını belirten Doğan, “2001 krizi de olmuştu inşaat sektörü o zaman da etkilenmişti ama tekrar düzelecek. Konut kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte inşaat sektörü heyecanlandı ve hareketlilik yaşanmaya başladı. İnşallah ekonomimizin canlanmasıyla birlikte inşaat sektörü de canlanacaktır” dedi. Bölüm olarak güçlü yönlerinin bulunduğuna dikkat çeken Doğan, “Şimdi birçok üniversite de inşaat mühendisliği bölümü var. Yeni açılan üniversitelerin de inşaat mühendisliği bölümleri var. Bizim inşaat mühendisliği laboratuvarlarımız, geoteknik laboratuvarlarımız, deprem ve yapı laboratuvarımız var. Teoriğin yanında uygulama olarak ta derslerimizi işliyoruz” açıklamasını yaptı.

YAPILARIN MODELLENMESİ

Depremin her an olabileceğine değinen Doğan, “Biz bölüm olarak depreme dayanıklı yapıların modellenmesi sayısal analiz ve tasarımı yapıyoruz. Bir depremin ne zaman olacağını biz bilemeyiz. Bugün de deprem olabilir önemli olan depreme hazırlanmaktır. Geyve’deki fay hattı 99 yılında kırılmamıştı. 7-7,5 büyüklüğünde bir depremin olacağı söyleniyor. Hendek’ten Erenler’e uzanan bir fay hattının olduğu söyleniyor. Yine Geyve’nin uzantısı İznik, Gemlik, Orhangazi hattında kırılmayan fay hatları var. Bunlar enerjilerini doldurmuş durumdalar. Deprem için belirli bir tarih vermek doğru değildir. Bölümümüzde bu sene 30 tane yeni kayıt yapan uluslararası öğrencilerimiz var ve toplamda 50 öğrencimiz oldu. Bölümümüz internet sayfasında sadece Türkçe değil aynı şekilde yabancı dil olarakta İngilizce dilini kullanıyoruz. Bölümümüze ve diğer bölümlere yerleşen bütün öğrencilerimize eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum. “

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Muhteşem geri dönüş!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Vali fabrikaları gezdi
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA