Hayır pilavı binlerce kişinin katılımıyla yapıldı

Geyve İlçesi Karacaören köyünde geleneksel hayır pilavı çevre il ilçe ve köylerden gelen binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

Hayır pilavı binlerce kişinin katılımıyla yapıldı

Geyve köylerinin kültürlerinin adeta birer simgesi olarak günümüze kadar gelen pilav etkinliklerine yoğun ilgi gözlerden kaçmıyor. Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkanı da buluyorlar.
Son iki yıldır türbelerin de inşa edildiği bölgede yapılan Hıdırellez, Geyve Müftüsü Ali Erhun’un sohbeti ve İmam İmam-Hatiplerin Kuran tilaveti ve duaları ile kutlandı.
Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı. Öğle Namazı sonrasında Aydınlar Mahallesi gençliği tarafından gelen davetlilere pilav ve ayran ikramı yapıldı.Karacaören’li pilav ustası Musa Güneş’in geceli gündüzlü uykusuz kalıp saatlerce çalışarak yaptığı Hıdırellez pilavı konuklar tarafından çok beğenildi.
Karacaören Muhtarı Sabahattin Gül; Geleneklerimizin devam ettirilmesi açısından yaptıkları hayır pilavı etkinliğine kalabalık bir katılım oldu.Geyve köylerinde Pilav etkinlikleri Gelecek nesillerimize kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgeleniyor. Birlik-beraberliğimizi yaşamak, gelenek ve kültürümüze sahip çıkabilmek adına yaptığımız etkinliğe katılan herkese teşekkür ederiz” dedi.
Geyvemedya.com

 

geyve hayır pilav
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gözler transferde
Gözler transferde
Bu da yeni nesil mezar!
Bu da yeni nesil mezar!
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal