Ramazan 2018 27 Mayıs 2018 Pazar

  • İMSAK 03:33
  • GÜNEŞ 05:25
  • ÖĞLE 13:01
  • İKİNDİ 16:57
  • AKŞAM 20:25
  • YATSI 22:08
  • İFTARA KALAN SÜRE

Hasadı başladı, fiyatı el yakıyor

Geyve’de erkenci kirazı hasadına başlandı. Bu sene erken bahar da meydana gelen aşırı kırağı nedeniyle verimi düşük kirazda günlük değişen fiyatlarda üreticiyi düşündürüyor.

Hasadı başladı, fiyatı el yakıyor

 

Geyve’de üretilen meyvelerden ilk hasad edilen olan Kiraz’ın satışının yapıldığı Alifuatpaşa kiraz halinde hareketlilik başladı. Bölgede meyve ambarı olarak anılan Geyve’de yetişen kiraz üreticiyi sevindirirken bölge esnafı ile hal esnafının da imdadına yetişiyor. Halde bulunan kabzımallar üreticiden aldıkları kirazı günlük olarak tüketiciye ulaştırabilmek için büyükşehirlere gönderiyorlar. Geyve’nin bölgesel konumu metropollere yakınlığı nedeniyle üretilen Kiraz günlük olarak Adapazarı ve İstanbul başta olmak üzere İzmit, Ankara, Karabük, Zonguldak, Ankara illerine gönderiliyor.

FİYATLAR GÜNLÜK DEĞİŞİYOR

Geçen yıl 3 liraya alıcı bulan kiraz, bu yıl tarlada ve Alifuatpaşa’da bulunan kiraz halinde  5-6 lira arasında satılıyor. Bu sene kirazda kırağı sebebiyle verimin düşük olduğunu belirten kiraz üreticisi Geyve Şehren Köyünden Engin Kaya; “Kiraz hasadına başladık. Bu sene biraz verimde düşüş var. Geçen seneye nazaran yüzde 50’lik düşüş var. Nisan ayında soğuklar kirazı etkiledi. Piyasa güzel olursa, yine umduğumuzu yakalarız. Şu anda fiyatlar günlük değişiyor. Dün kirazımız toptan 6 liradan satıldı.

MALİYET YÜKSEK

Fiyatların çiftçiyi memnun ettiğini ifade eden bir diğer üretici Ali Top “Geçen yıllarda fiyat düşüktü, verim yüksekti. Bu yıl erken kirazlarda verim düşük gibi görünse de geç kaliteli kirazlarda verim yüksek  olacak gibi.Kiraz üreticiliği karlı bir iş gibi görünüyor gibi olsa da maliyetleri çok yüksek. 60-80 TL arası yömiye veriyoruz. Yemeği, yol masrafı ile birlikte 100 TL yi buluyor. Bugün bir yevmiyeci günde ancak 50 kilo kiraz toplar. Bu bakımdan maliyet yüksek oluyor, dedi.

Geyvemedya.com

 

geyve kiraz hasat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerli otomobilin üretileceği yer belli oldu
Yerli otomobilin üretileceği yer belli oldu
Büyükşehir Basket çeyrek finalde veda etti
Büyükşehir Basket çeyrek finalde veda etti
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal