Ramazan 2018 23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • İMSAK 03:38
  • GÜNEŞ 05:27
  • ÖĞLE 13:00
  • İKİNDİ 16:56
  • AKŞAM 20:21
  • YATSI 22:03
  • İFTARA KALAN SÜRE

Başka Eymen'lerin ölmemesi için bakanlık harekete geçti

İlaç maseraflarının karşılanması içinyardım kampanyası başlatılan SMA hastası Eymen bebeğin ölümünün ardından Sağlık Bakanlığı, devreye girdi. Bakanlık, SMA hastalarının ilaçlarının karşılaması için SGK'ya yazı gönderdi.

Başka Eymen'lerin ölmemesi için bakanlık harekete geçti

Yaşaması için ülke çapında yardım kampanyası yürütülen 9 aylık Eymen bebek dün hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı, SGK'ya yazı göndererek SMA ilaçlarının karşılanmasını istedi.

Bakanlık, yazdığı yazdıda, SMA Tip 1 vakalarında, Nusinersen etkin maddeli Spinraza isimli ilacın kullanımının uygun olacağının değerlendirildiğini ve görüşlerinin kuruma iletildiği kaydedildi.

22 Mayıs 2017 itibariyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanlığı'na Spinraza isimli ilaç için, 253 hasta adına yurt dışı ilaç kullanım başvurusunun ulaştığı ifade edilen açıklamada; "

253 hastanın 132'si SMA Tip 1 tanılıdır. Bu başvurular; yurt dışı ilaç kullanım kriterleri doğrultusunda TİTCK bünyesindeki bilimsel komisyon tarafından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, ülkemizde ruhsatı ve ruhsat başvurusu bulunmayan ilgili ilacın 31 hastada yükleme dozu olan ilk 4 dozunun kullanımına onay verilmiştir. Onay yazıları başvuruyu yapan hekimlere ve ilacın temininin sağlanması amacıyla Türk Eczacıları Birliği'ne  iletilmiştir.

132 SMA Tip 1 tanılı hastamız, İnsani Amaçlı İlaca Erken Erişim Programı kriterlerine göre değerlendirildiğinde ise, bu hastaların 114'ünün bu kriterleri karşıladığı görülmüştür (31 yurt dışı ilaç kullanım onayı alan hastamız dahil).

İlgili yazı kapsamındaki kriterlere uyan hastalarımız ile birlikte İnsani Amaçlı İlaca Erken Erişim Programı kriterlerine uygun SMA Tip 1 tanılı hastalarımız için de ilgili ilacın geri ödeme kapsamına alınması çalışmalarının yapılmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.” denildi.

 

sağlık bakanlığı sma ilaç eymen bebek sgk yazı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Elif kubilay     2017-05-23 Eymen bebek ölmesi mi bekleniyordu harekete geçilmesi için bu eymenin ailesine hakaret bir davranış keşke bu kadar geç kalınmasaydı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Jandarma bölgesinde bu olaylar oldu
Jandarma bölgesinde bu olaylar oldu
Kazalarda Mart ve Nisan bilançosu: 8 ölü, 608 yaralı
Kazalarda Mart ve Nisan bilançosu: 8 ölü, 608 yaralı
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal