Ramazan 2018 24 Mayıs 2018 Perşembe

  • İMSAK 03:36
  • GÜNEŞ 05:26
  • ÖĞLE 13:00
  • İKİNDİ 16:56
  • AKŞAM 20:22
  • YATSI 22:04
  • İFTARA KALAN SÜRE

Sakarya’dan Somali’ye 25 bin kişilik yardım

Sakarya İHH Yönetim Kurulu Üyeleri hava muhalefeti sebebiyle yaklaşık 80 saatlik yorucu bir yolculuğun ardından Somali’de Ramazan ayı insani yardım çalışmalarına başladı.

Sakarya’dan Somali’ye 25 bin kişilik yardım

Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın, yaptığı açıklamada, şiddetli rüzgar nedeni ile uçakların başkent Mogadişu’ya iniş yapamadığını bu sebeple tekrar Türkiye’ye, Cibuti ve Kenya’ya geri dönüşler yaparak ancak 80 saat sonra inişi gerçekleştirebildiklerini söyledi.

Aydın; Ramazan ayının ilk günü başkent Mogadişu Tridişu bölgesinde 500 aileye, 2. gün Mogadişu’ya 13 km mesafedeki kampta yaşayan 500 aileye kumanya dağıtımı gerçekleştirdik. Anadolu Yetimhanesini ziyaret ederek inşaatı devam eden kız yetimhanesini inceledik. İhh ile TİKA ortak kuruluşu olan Ziraat Fakültesini de ziyaret ederek nitelikli tarım üzerine çalışmaları yerinde inceledik. 3. gün Bay eyaletinde Beydava’ya giderek iki farklı bölgede 500 er adet olmak üzere 1000 aileye Kumanya ve 60 bin litre su ile 400 aileye zekat dağıtımı gerçekleştirdik. 32 adet adak kurbanımızı da bu bölgede keserek dağıtımını yaptık. 4. gün Mogadişu çevresindeki kamplar da 1000 aileye kumanya dağıtımı daha yaptık. Ayrıca zekat ve iftariyelikleri dağıtarak yetimlerle iftar sofrasında buluştuk. Özetleyecek olursak 2000 kumanya paketinden 12.000 kişi, 60 Bin litre su 5 bin kişiye, kurban hisseleri ise 1.000 kişiye ulaştırıldı. 4 günün sonunda 18.000 kişiye yardımlarımız ulaşmış oldu dedi.

Sakarya İHH yönetim kurulu üyesi Doç Dr Yaşar Kahraman ise Beydava Bölgesinin kuraklıktan en çok etkilenen bölge olduğunu söyleyerek irili ufaklı yaklaşık yüz kampın varlığından bahsetti.

Kahraman; 2011’deki krizde binlerce insanın hayatını kaybettiği acı tarihin bir kez daha tekerrür etmemesi için Somali’de bulunuyoruz. Buradaki Müslüman kardeşlerimizin daha çok yardıma ihtiyacı var çünkü yeteri kadar yiyecek yok. İsraf Etme İnfak Et sloganı ile başladığımız Somali yardım kampanyamızda 5 bin aileye kumanya ve 5 bin kişiye iftar hedefi koymuştuk. Bugün itibari ile 2 bin aileye kumanya dağıtımını gerçekleştirmiş oluyoruz. Çarşamba günü Somali’den ayrılana kadar bu sayı inşallah 2500 aileye kumanya ve toplamda 25 bin kişiye insani yardım ulaştırmış olacağız. dedi.

Burada gördüklerinden çok etkilendiklerini ve daha çok çalışma ihtiyacı duyduklarını dile getiren Sakarya İHH yönetim kurulu üyesi Yakup Başer; Sakaryalı hayırseverlerimizden aldığımız bağışları burada bizzat dağıtarak onlara aracılık yapıyoruz. Buradaki insanların durumunu görüp bilip kayıtsız kalmak mümkün değil. İnancımızın gereği nerede bir mağdur ve mazlum varsa orada olmalıyız. Sakaryalı hayırseverlerimizi bu mübarek ramazan ayında duyarsız kalmayarak infak etmeye davet ediyorum dedi.

sakarya ihh somali yardım ramazan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakaryaspor'da kriz
Sakaryaspor'da kriz
Ebu Hanzala hakim karşısında
Ebu Hanzala hakim karşısında
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal