Ramazan 2018 27 Mayıs 2018 Pazar

  • İMSAK 03:33
  • GÜNEŞ 05:25
  • ÖĞLE 13:01
  • İKİNDİ 16:57
  • AKŞAM 20:25
  • YATSI 22:08
  • İFTARA KALAN SÜRE

Sakarya'nın yeşilini siyaha çevirme çağrısı

Sakarya’da faaliyet gösteren 37 Sivil Toplum Kuruluşu TOKİ'nin satışa çıkardığı stadyum arazisi için ortak açıklama yaptı.

Sakarya'nın yeşilini siyaha çevirme çağrısı

Açıklamada, şehrin göbeğindeki yaklaşık 27 dönümlük bir arazinin şehre ait olduğunu,  iktidarıyla, muhalefetiyle her akıl sahibi kişinin, bu bölgede sosyal bir projenin varlığının, ticaret veya konut yapılaşmasından daha mantıklı olduğunu ifade etttiği belirtildi.

Teknik adamların burada 'konut ve ticaret yapılaşması olmasın' diye ortaya koyacakları teknik bilgilerin (örneğin trafik sorunu, otopark sorunu vb.) çok şey ifade etmediğinin kaydedildiği açıklamada; "Çünkü stat arazisi yeşil alan veya otopark, ne için kullanılırsa kullanılsın sosyal bir projede değerlendirilmesi için gerekli olan şey bu değil. TOKİ'nin Türkiye'nin muhtelif vilayetlerinde şehir merkezlerinde kalan stat arazilerinin kendi bünyesine alıp yeni modern statlar inşa ettiği tek vilayet şehrimiz değil" denildi.

Diğer şehirlerden örnekler verilen açıklamada; "

Diğer vilayetlere baktığımızda şunları görüyoruz: 1- Sivas: Aylarca kamuoyunda bu arazinin sosyal bir proje için kullanılması için gündemler oluşmuş, muhtelif çalışmalar yapılmış. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri "Eski stat yeri için fikir projeleri" adı altında çalışmalar yapmış. Sivas Kent Konseyi Başkanı Sivas-Ankara arasını adeta aylarca aşındırmış. Nihai olarak Başbakan Binali Yıldırım'ın 16 Nisan referandum çalışmaları kapsamında 19 Mart 2017 Pazar günü Sivas mitinginde verdiği 3 müjdeden birisi: "Stat yerinin şehir parkına çevrilmesi"

2- Eskişehir: Bu şehirde yeni stadyum inşaatının Sazova mevkiinde yapılması ve eski stadyumun yerinin TOKİ'ye devredilmesi ile ciddi tartışmalar yaşandı. Tartışmaların nedeni şehir merkezindeki 56 dönümlük yerin TOKİ tarafından ranta çevrilmesi kaygısıydı. Ancak bütün tartışmalara Eskişehir milletvekili ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı bir proje ile son noktayı koydu. Eski stat arazisi "Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Hizmet Binası ve Meydan" olacaktı. Durumu kendisi şöyle özetledi: “Burası fiziki mekân olarak değil, aynı zamanda maddi değer olarak da Türk Dünyası Kültür Başkentliği Ajansı olarak en büyük projemiz. Başka illerde eski statlarla yeni statlar arasındaki geçişler şöyle oluyor; eski stat yeri TOKİ’ye veriliyor, TOKİ orayı imara açarak gelir elde ediyor, sonra oradan elde ettiği gelir ile de yeni stadı yapıyor. Hazine ve TOKİ buranın kendilerine devredilmesi ve açılması durumunda elde edebilecekleri yaklaşık 300 milyon TL’den fedakârlık ettiler. Türkiye’de ilk kez böyle bir projede farklı finansman modeli uygulandı. Bunun için ben Koordinasyon Kurulunda görev yapan bakanlarımıza özellikle o kurulun üyesi olan Maliye Bakanımıza bir kere daha buradan bütün Eskişehirliler adına teşekkür ediyorum” Sonuç itibariyle; yaklaşık 3 ay önce proje tamamlandı ve açılışı henüz yapılmamasına rağmen fiilen Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi kullanılıyor.

 3- Diyarbakır:

51 dönümlük eski stadın bulunduğu parselin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca plan değişikliğine gidilerek, konut ve ticaret alanına dönüştürüldüğü şehirde sivil inisiyatifin başını Kent Konseyi çekiyor ve mücadele sonuçlanmış değil.

Sakarya halkının yararını göz ardı eden bu arazi ile ilgili karar biran evvel gözden geçirilmeli. Bu konudaki en büyük görev şehrin siyasilerine düşmektedir. Cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın iki dudağı arasından çıkacak olumlu cümleyi duymak istiyoruz."

sakarya toki stat arazi satış sivil toplum açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya'nın eksiğini Bolu giderdi
Sakarya'nın eksiğini Bolu giderdi
Yerli otomobilin üretileceği yer belli oldu
Yerli otomobilin üretileceği yer belli oldu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal