Ramazan 2018 24 Mayıs 2018 Perşembe

  • İMSAK 03:36
  • GÜNEŞ 05:26
  • ÖĞLE 13:00
  • İKİNDİ 16:56
  • AKŞAM 20:22
  • YATSI 22:04
  • İFTARA KALAN SÜRE

Sepaş'dan Baro Başkanına cevap

Sakarya’da bazı internet sitelerinde yer alan haber ve Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan’ın sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamalara, Sepaş Enerjiden cevap geldi.

Sepaş'dan Baro Başkanına cevap

Sakarya’da bazı haber sitelerinde yer alan, “Yeni abone olacak kişilerden SMS, e posta ve ya telefon numarası gibi özel bilgilerinin farklı şirket veya kurumlara satılmasına yönelik, izin verdiğine dair sözleşmeye imza atmalarını isteyen SEPAŞ’ın aksi halde hizmet vermeyeceğini ifade etmesi üzerine vatandaşlar şikayette bulunmaya başladı. Giderek artan şikayetlerin yerel bir internet haber sitesinde yer almasının ardından Baro Başkanı Av. Zafer Kazan harekete geçerek uygulamaya tepki gösterdi. Kişilerin temel anayasal haklarının bu madde ile ihlal edildiğini ifade eden Başkan Kazan sosyal paylaşım hesabından SEPAŞ’ı sert bir şekilde uyardı” ifadelerine Sepaş Enerji cevap verdi.

Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan ise sosyal medya hesabından, “Mafya mısınız siz? Ne demek 'özel bilgilerinin satılmasına rıza göstermezsen seni abone yapmıyorum' demek! SEPAŞ nesin sen? Nasıl vatandaşın anayasal hakkını tehdit konusu yaparsın? Vatandaşın özel bilgilerini nasıl satarsın? Eğer bu kepazeliğe dur diyecek bir yetkili çıkmayacaksa suç duyurusunda bulunup durumu gerekirse Anayasa mahkemesine götüreceğim! Böyle rezalet olmaz!” ifadelerini kullandı.

Bu iddialar üzerine ise Sepaş’tan açıklama geldi. Söz konusu haber içeriğinin gerçeğe aykırı ve mesnetsiz olduğuna dikkat çeken Sepaş, “Haber içeriğine konu olan form, 5 Kasım 2014 tarih ve 29166 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarih ve 29417 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik gereği kişilerin iletişim adreslerine ticari ileti gönderilmesinin kişinin onayına bağlı olması nedeniyle ilgili mevzuatlara uygun olarak muhatabın onayının alınmasına yönelik yasal şartın yerine getirilmesinden ibaret olan uygulamadır. Yine 24 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir nedenle kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin hak ve sorumlulukları belirlenmiştir. Bu kapsamda bir kısım kişisel verilerin işlenmesi, aktarılması, devralınması, silinmesi belli hukuki şartlara bağlanmış ve bazı kişisel verilerin işlenmesi de kişinin rızasına bağlı kılınmıştır. Yukarıda yer alan her iki mevzuat kapsamında da verilen izinlerin ilgilisince her zaman geri alınması mümkündür. Adı geçen mevzuatlar incelendiğinde bu hususlar açıkça görüleceği gibi, habere konu formun, anılan mevzuatlara uygunluğun sağlanması çerçevesinde Şirketimizin şeffaf, kişi haklarına saygılı şekilde faaliyet gösterdiğinin açık kanıtı niteliğindedir. Çıkan haberlerde, mevzuatlara uygun işlem yapılmasına yönelik form yanlış aksettirilmiştir. Şirketimizce sözleşme yapılması, yukarıdaki mevzuatlara göre alınması gerekli iznin müşteri tarafından verilmesi şartına kesinlikle bağlanmamıştır. Bu nedenle sözleşme haricinde bir belge olarak düzenlenmiştir. Kaldı ki, satış hizmeti veren tüm ticari işletmeler, bankalar benzer nitelikte izin formlarını müşterilerinden ilgili mevzuatlar gereği rızaları dâhilinde talep etmektedirler. Şirketimiz Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli bölgesinde görevli tedarik şirketi olarak, tüm Türkiye’de serbest tüketici hakkını haiz kullanıcılara lisansı kapsamında elektrik tedarik hizmeti vermektedir. Bu hizmeti verirken tüketici haklarına, mevzuat uygulamalarına, rekabet ve dürüstlük kurallarına uygun faaliyet göstermeye özen göstermekte, buna yönelik her türlü mevzuat düzenlemelerini takip etmekte ve uygunluğun sağlanmasını şirket politikası haline getirmektedir.

Bu kapsamda Şirketimizce hizmet verdiği veya hizmet vermek istediği müşterilerine sözleşme önermekte, kabul eden kişilerle sözleşme imzalanarak elektrik tedarikine başlanmaktadır. Şirketimizin, Müşterilerimize en iyi hizmeti vermek ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede sağlamak en önemli amacıdır. Şirketimiz itibarını zedeleyen, gerçeğe aykırı ve hakaret içerecek şekilde yayınlanan haberlerle ilgili tüm sorumlular hakkında her türlü yasal başvuru haklarımızı saklı tuttuğumuzu beyanla, kamuoyuna duyururuz” denildi.

sepaş baro başkan açıklama cevap
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakaryaspor'da kriz
Sakaryaspor'da kriz
Ebu Hanzala hakim karşısında
Ebu Hanzala hakim karşısında
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal