Ramazan 2018 22 Mayıs 2018 Salı

  • İMSAK 03:39
  • GÜNEŞ 05:28
  • ÖĞLE 13:00
  • İKİNDİ 16:56
  • AKŞAM 20:20
  • YATSI 22:02
  • İFTARA KALAN SÜRE

Suriyeli sığınmacılar hedefe dönüştürülmesin

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 614. hafta açıklamasında Hendek’te yaşanan olayları gündeme alarak “Suriyeli sığınmacılarla ilgili plansızlık sosyal sorunlara yol açıyor. Kişisel sorunlar, belli bir millete teşmil edilemez, lince dönüşemez. Herkesi Ramazan’ın getirdiği uhuvvet, dayanışma, paylaşma gibi erdemlere sarılmaya davet ediyoruz.” dedi.

Suriyeli sığınmacılar hedefe dönüştürülmesin

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 614. hafta açıklamasında, Suriyeli sığınmacıları gündeme aldı. Platform adına okunan açıklamada “Suriye krizinin üzerinden geçen yıllar, geride harabe bir ülke ve dağılmış bir halk bıraktı. İç savaş, dış müdahaleler, katliam ve yıkımlar, milyonlarca insanı yerinden yurdundan etti. Can kayıplarının acısına, köklerinden kopup savrulmanın sancısı eklendi. İnsanlar, hayatlarını bir bavula sığdırıp, komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Sahipsiz, çaresiz, ümitsiz ve paramparça bir halde… Bugün Suriye’den, Yemen’e ve Katar’a uzanan bir coğrafyadaki çalkantılar, hemen yanı başımızda cereyan eden savaşın kıyıya vuran dalgalarıdır. Küresel ve yerel aktörlerin güç savaşımının ağır bedelini ödeyen bölge halkları oluyor… Böylesi yaralı ve sancılı bir vasatta; öncelikle insanların birbirine daha çok sahip çıkması gerekir. Ramazan’ın getirdiği uhuvvet, dayanışma, paylaşma gibi erdemlere iyice sarılıp, birbirimizi insaniyetle kucaklamamız gerekir. İşte tam bu noktada, şehrimizin Hendek ilçesinde, Suriyeli bir grubun karıştığı olayın, ilçedeki tüm Suriyeli sığınmacılara karşı kitlesel bir linç eylemine dönüşmesi gerçekten üzüntü vericidir, tedirgin edicidir.” denildi.

Açıklamanın devamında “Mülteci sorunuyla ilgili doğru düzgün bir sürecin işletilmemesi, yerinden kopup gelmiş milyonlarca insanın büyük şehirlerin tekinsizliğine yüzüstü terk edilmesi; yeni sorunları beraberinde getirmiştir. İnsanların akıbeti belirsiz bir durumda bırakılması; sömürülme, dışlanma, yabancılaşma ve son tahlilde şiddete terk edilme gibi sonuçlara yol açmaktadır.  Bu sorunları çözmek yerine meseleyi sadece kuru bir kardeşlik söylemine terk eden yöneticiler; daha büyük sorunlara da kapı aralamaktadır. Bir an önce Suriyeli sığınmacılarla ilgili hukuki, sosyal ve ekonomik çözümler geliştirilmelidir. Platform olarak, her ne gerekçeyle olursa olsun, kişisel sorunların; belli bir gruba, millete, etnik ya da mezhebi bir kesime teşmil edilmesini kabul etmiyoruz. Bu tür sözlü ya da fiili eylemlerin, ayrıştırıcı bir ırkçılığa ve insanları birbirine karşı düşmanlaştıran acı sonuçlara yol açtığını hatırlatıyoruz. Bu sebeple tüm kesimleri, akl-ı selime davet ediyoruz. İhtiyacımız olan birbirimizin hakkını, hukukunu gözetmek ve birbirimize sahip çıkmaktır. Hem yerel, hem bölgesel, hem de küresel gelişmeler; ciddi krizlere işaret ediyorken; bizi ayakta tutacak şeyler, ayrışma değil birleşmedir, çatışma değil çözümdür, kavga değil dayanışmadır, hakkaniyettir, hukuktur, tartışmasız ve ayrıcalıksız bir adalettir.”

sakarya adalet özgürlük platform açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ayşe Kılıçal     2017-06-17 Çok doğru bir açıklama olmuş saygılarımı sunuyorum Bütün Halkımızın aynı duyarlılığı göstermesini umuyor ve duâ ediyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazalarda Mart ve Nisan bilançosu: 8 ölü, 608 yaralı
Kazalarda Mart ve Nisan bilançosu: 8 ölü, 608 yaralı
O isimlerin üzerini neden çizdiğini açıkladı
O isimlerin üzerini neden çizdiğini açıkladı
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal