Dolmuşlarda direkt ve gece tarifeleri iptal mi olacak?

Sakarya Minibüsçüler Odası Başkanı Ali Bektaş, taksi dolmuşlarda bulunan direkt ve gece tarifelerinin iptal edilmesini istedi.

Dolmuşlarda direkt ve gece tarifeleri iptal mi olacak?

Bektaş, yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi'ne yaptıkları zam taleplerinin üzerinden 3 yıl geçtiğini söyledi. Yolcu ücretlerine yeni zam talebinde bulunmak üzere SESOB Başkanlığı'nda minibüs ve dolmuş duraklarının temsilcileri ile Şoförler Odası Başkanı ile yapılan toplantıda zam yapılmasının kaçınılmaz olduğu sonucuna vararak Büyükşehir Belediyesi'ne sunmak üzer eiki alternatif tarife hazırladıklarını kaydetti.


İlk tarifede dolmuşlarda sivil 2.25 TL, öğrenci 1.80, minibüslerde 2 TL, 1.70 TL, ikinci tarifede ise dolmuşlarda sivil 2.50 TL, öğrenci 2.10 TL, minibüslerde sivil 2.25 TL, öğrenci 2 TL şeklinde tarafe teklifinin büyükşehire sunulduğunu ifade eden Bektaş, ikinci teklifin kabul görerek 1 Mayıs 2017'de uygulanmaya başlandığını dile getirdi. 


Dolmuşçuların bu tarifeye itiraz ederek aslında kendilerinin yapmış olduğu haksızlığı da gözler önüne serdiğini belirten Bektaş; "Taksi dolmuşlarda gece 24.00'den sonra (Büyükşehir Belediyesi tarafından düzeltildi)yüzde 50 zamlı olmak üzere, ikincisi ise direkt tarife yani çarşıya kadar bir tarife, çarşıdan diğer tarafa bir tarife olmak üzere bir hat üzerinden çift tarife parası almak üzere (örnek sigorta-çarşı bir tarife, çarşı-yazlık bir tarife) bir hat üzerinden iki ayrı ücret alan başka bir toplu taşıma aracı yoktur, herhalde. Ücret ve km bazından örnek vererek karşılaştırırsak sigorta dolmuşları sigorta-yazlık arası gidiş geliş 26 km olmasına rağmen aldıkları eski ücret tarifesi 7.80 TL'dir. oysaki minibüslerde 30 km gidiş geliş olan bir hat tarifede 4 TL'dir. Bu örnekleri minibüslerde, halk otobüslerinde ve belediye otobüslerinde görmek, çoğaltmak mümkündür. Türkiye'nin hiçbir yerinde ne gece tarifesi, ne de direkt hat diye ayrı ayrı ücretlendirilmiş bir tarife bulunmamaktadır. Mensubu olduğum Minibüscüler Odası adına SESOB ve Büyükşehir'den gece tarifesi ve direkt tarifesi adı altında verilen bu tarifenin yeniden gözden geçirilmesini ve iptal edilmesini talep ediyorum."dedi. 

sakarya minibüsçüler oda açıklama dolmuş gece direkt hat tarife iptal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gözler transferde
Gözler transferde
Bu da yeni nesil mezar!
Bu da yeni nesil mezar!
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal