Sakarya'da 613 bin gelir getirici fidan üretildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 2015 yılında uygulamaya koyduğu “5.000 Köye 5.000 Gelir Getirici Orman Projesi” kapsamında fidan üretim çalışmalarına hızla devam ediyor. Bu kapsamda Sakarya’da 20 farklı gelir getirici ve yabanıl meyveli türlerinden oluşan toplam 613 bin adet fidan üretildi.

Sakarya'da 613 bin gelir getirici fidan üretildi

Gelir getirici türler kapsamında üretilen 613 bin fidanın 315 bin adedi fıstıkçamı, 125 bin adedi ceviz, 43 bin adedi ıhlamur, 26 bin adedi kestane, 23 bin adedi defne, 12 bin adedi lavanta, 10 bin adedi dut, 10 bin adedi badem, 10 bin adedi kocayemiş, 10 bin adedi biberiyeden geriye kalan 29 bin adedi ise kekik, muşmula, hurma, yabani kiraz, iğde, yabani elma, kuşburnu, yabani erik, karayemiş ve üvez türlerinden oluşuyor.
OGM ayrıca Sakarya’da orman köylüsüne daha fazla fidan desteği sağlamak maksadıyla bu yıl için planlanan fıstıkçamı, ceviz, ıhlamur, kestane, defne, lavanta, dut, badem ve kocayemiş türlerindeki fidan üretim miktarını artırdı.

“Orman Köylümüzün Yanındayız”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman köylüsünü kalkındıracak çalışmalara büyük önem verdiklerini vurgulayarak “5.000 Köye 5.000 Gelir Getirici Orman Projesi kapsamında atıl durumda olan bozuk orman alanlarını verimli hale getiriyoruz. Böylece hem tabiatımıza yeni ağaçlar hem de vatandaşlarımıza ek gelir kazandırmış oluyoruz. Bakanlık olarak orman köylümüzün daima yanındayız” diye konuştu.

sakarya orman genel müdürlük fidan üretim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Riksli masada kalır’ denildi ama
‘Riksli masada kalır’ denildi ama
Ada treni için konuştu
Ada treni için konuştu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal