Ramazan 2018 24 Mayıs 2018 Perşembe

  • İMSAK 03:36
  • GÜNEŞ 05:26
  • ÖĞLE 13:00
  • İKİNDİ 16:56
  • AKŞAM 20:22
  • YATSI 22:04
  • İFTARA KALAN SÜRE

MEB'den yönetmelik değişikliği: Yeni okullara mescit şartı!

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB), Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle; yeni açılacak okullarda mescit bulunması şartını getirdi.

MEB'den yönetmelik değişikliği: Yeni okullara mescit şartı!

Gazete Habertürk'ün haberine göre kadın ve erkek için ayrı olacak mescitte abdesthane de yer alacak. Mescitlerin doğal aydınlatmaya sahip olması şart koşulurken, bunun bodrum katlarına mescit yapılmaması anlamına geleceği belirtildi. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan yönetmelikle düzenlenen esaslara göre, eğitim kurumları engelli öğrencilerin erişimine uygun olacak. Okul arsası bataklık, dere yatağı, heyelan bölgesinde olmayacak. Orta/yüksek gerilim hattı, baz istasyonu mesafe kısıtlamasının yer aldığı yönetmeliğe göre, okul arsaları, benzin istasyonlarına en az 50, eğlence yerlerine ise en az 100 metre uzaklıkta olacak.

İMAM HATİP İÇİN 5, ANADOLU LİSESİ İÇİN 10 BİN NÜFUS

Yönetmeliğe göre, Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için; öğretim binasında en az 8 derslik, öğretim binası içinde veya bahçesinde uygulama mescidi ya da mescit yerinin olması yetecek. İmam hatip liselerinde geleneksel/görsel sanatlar atölyesi, musiki/ müzik dersliği bulunacak. Okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 5 bin veya yerleşim birimine bağlı mahalle ve köyleri ile birlikte en az 10 bin olması yetecek.

Anadolu lisesi açılabilmesi için ise yerleşim birimi merkez nüfusunun 10 bin veya ilçeye bağlı çevre köyleri ile birlikte en az 20 bin olması şartı aranacak.

DOĞAL AYDINLATMA

Her kurumda yeteri kadar müdür yardımcısı odası, idari oda, abdesthane, doğal aydınlatmalı uygun mekânda kadın ve erkek için ayrı ayrı olmak üzere mescit, mutfak/ yemekhane /kantin/ kafeterya, teshin/ısı merkezi, su deposu, sistem odası zorunlu olacak. Okullarda; yeteri kadar kütüphane, beden eğitim salonu, laboratuvar ve okul aile birliği odası ile derslik de yer alacak.İş sağlığı ve güvenliği mevzuatında belirtilen sayıda çalışan bulunan kurumlarda işyeri sağlık ve güvenlik birimi ve revir odası bulunacak. Okulların mimari projesi, bakanlık tarafından onaylanacak. Okul binası, yerleşim birimlerine uygun yakınlıkta ve ulaşım imkânına sahip olacak.

ATATÜRK ADININ VERİLMESİNE DÜZENLEME

Eski yönetmelikte “Atatürk adının kurumlara verilmesi” adı altında ayrı bir madde yer alırken, Atatürk adının hangi kurumlara verilebileceği düzenlenmişti. Yeni düzenlemede ise bu madde yer almadı. Yeni yönetmelikte sadece “Kurumlara Verilebilecek Adlar” başlıklı maddenin bir bendinde “Atatürk’e ait ad ve unvanlar ile tarihe mal olmuş şahıs, yer, tarih ve olay adları kurumlara verilebilir” ifadesi yer aldı.

mescid eğitim eğitim haberler okullara mescid şart
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakaryaspor'da kriz
Sakaryaspor'da kriz
Ebu Hanzala hakim karşısında
Ebu Hanzala hakim karşısında
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal