Ramazan 2018 27 Mayıs 2018 Pazar

  • İMSAK 03:33
  • GÜNEŞ 05:25
  • ÖĞLE 13:01
  • İKİNDİ 16:57
  • AKŞAM 20:25
  • YATSI 22:08
  • İFTARA KALAN SÜRE

Heyecan yaratan açıklama, Karasu'ya kuruluyor

​Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün bayramda sanayi kuruluşları ve Karasu ile ilgili yaptığı açıklamalar heyecan yarattı. Özlü, beş büyük endüstri bölgesi kurulacağını ve bundan birinin de Karasu olacağını söyledi.

Heyecan yaratan açıklama, Karasu'ya kuruluyor

Program doğrultusunda 5 büyük endüstri bölgesi kurulacağının altını çizen Özlü, her bir bölgenin 40-50 milyar TL, toplamda ise yıllık yaklaşık 250 milyar lira ciroları olacağını söyledi. Bakan Özlü, söz konusu bölgelerde petro-kimya ve otomotiv gibi dev sektörlerin yatırım yapacağını vurguladı.

“Bakanlıktan Dev Karasu Planı”

Özlü; “Bahsettiğimiz bu 5 büyük endüstrilerden biri Trabzon. Orada denizi doldurmak istiyoruz. Birisi Batı Karadeniz'de (Karasu-Filyos), diğeri Kuzey Ege'de (Menemen- Aliağa) olacak. Biri Güney Marmara'da (Bandırma) Çünkü Marmara'nın kuzeyi dolu. İstiyoruz ki Güney Marmara'ya bir şeyler yapalım. Buralarda biraz zeytin var. Zeytin düzenlemesinden vazgeçtiğimi düşünmeyin. Türkiye'nin gelişmesi için bunları yapmalıyız. Biri de Adana- Mersin'de olacak” dedi.

Özlü; “Hem bölge kurulacak hem de yatırımcı davet edilecek. Rekabet üstünlüğü yaratırsanız yatırımcı gelir. Aliağa ve Adana- Mersin'de petro-kimya olacak. Petro-kimya sanayi ürünlerinde Türkiye'nin 11 milyar dolarlık açığı var. Bu konuları göz önünde bulundurursak Batı Karadeniz otomotive daha yakın görünüyor" dedi.

Bakan’ın bu açıklamalarının heyecan verici olduğuna dikkat çeken Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Otomotiv hedefi ile kentin geleceğinin parlak olduğunu söyledi. İspiroğlu açıklamalarına şu şekilde devam etti; “İlçemizle ilgili olarak Bakanlığımız planlaması ve hükümetimizin desteği ekonomik anlamda sıçramanın, atılımın adıdır. Karasu’nun Bakanlıkça otomotivle ilişkilendirmesi büyük kazanç olacaktır. Yıllık 250 milyar bir ciro hedefleniyor. Yatırımlar hayata geçtiğinde Karasu Türkiye’nin en büyük ekonomik ayağından biri olacaktır” dedi.

karasu bilim sanayi ve teknoloji bakanı açıklama endüstri bölgesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerli otomobilin üretileceği yer belli oldu
Yerli otomobilin üretileceği yer belli oldu
Büyükşehir Basket çeyrek finalde veda etti
Büyükşehir Basket çeyrek finalde veda etti
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal