Atölye’de geleneksel çini çizgileri ve renkleri

Büyükşehir Belediyesi’nin gençler için düzenlediği Genç Atölye’de dersler devam ediyor. Gençler, Geleneksel Sanatların bir kolu olan Çini’yi öğrenerek, yeteneklerini keşfediyor.

Atölye’de geleneksel çini çizgileri ve renkleri

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Başkanlığı tarafından düzenlenen Genç Atölye’de eğitimler devam ediyor. Lise öğrencilerinin teorik ve pratik içerikli eğitim aldıkları dersler, 10 farklı branşta öğrencilerle buluşuyor. Genç Atölye Çini Seramik Eğitmeni olan Arzu Kama, Çini sanatının inceliği olan el ve nefes kontrolünü öğretmenin öncelikli amaçları olduğunu belirtti.

Çizgi eğitimi

Genç Atölye Çini dersinin işlenişi ile ilgili bilgiler veren Arzu Kama, “Burada derslerimize katılan arkadaşlara çini sanatının temeli olan desenleri çizebilmeleri için çizgi eğitimi veriyoruz. Çini kalemi ve fırçasıyla ‘Nüans’ adı verilen kalın ve ince çizgi geçişleri üzerinde alıştırmalar yapıyoruz. El ve nefes kontrolü çini sanatının vazgeçilmezidir. Burada gençler hem ellerini hem de nefesleri kontrol etmeyi öğrenecekeler. Eğitimlerin son iki haftasında ise ürün çalışmalarına başlayacağız. Ardından öğrencilerimize anı olarak kalacak karoları geleneksel çini çizgileri ve renkleriyle donatacağız” dedi.

sakarya genç atölye ders
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Riksli masada kalır’ denildi ama
‘Riksli masada kalır’ denildi ama
Ada treni için konuştu
Ada treni için konuştu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal