SAÜ’de '15 Temmuz’u Anma Programı' düzenlendi

Sakarya Üniversitesi’nde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün hain darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla “15 Temmuz’u Anma Programı” düzenlendi.

SAÜ’de '15 Temmuz’u Anma Programı' düzenlendi

Hain darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla düzenlenen “15 Temmuz’u Anma Programı” SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas başta olmak üzere Rektör Yardımcıları, akademik ve idari personellerin katılımı ile düzenlenen anma programında Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Prof. Dr. Tayfur Amman ve Yrd. Doç. Dr. Hülya Terzioğlu birer konuşma yaptı.

Anma programının açılış konuşmasında, ülkenin bu çalkantılı dönemi atlatmasındaki en büyük payın, canını feda eden şehitler olduğunu belirten Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “15 Temmuz’da FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sonrası ülkemizde oluşan çalkantılı dönemi çok şükür atlattık. Bugün burada bu anma etkinliğini yapabiliyorsak, burada bir araya gelebildiysek hayatını kaybeden aziz şehitlerimizin sayesindedir” dedi.

Sakarya Üniversitesi'nde FETÖ'ye ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Rektör Elmas, “2011-2014 yılları arasında aldığımız 550 akademisyenden 25'i uzaklaştırıldı. Bununda 19'u bize ÖYP'den gelen araştırma görevlilerinden oluşuyor. 17-25 Aralık sonrasında aldığımız 325 akademisyen arasından uzaklaştırılan yok. Vatanı için hayatını kaybeden tüm şehitlerimize, 15 Temmuz hain darbe girişimde şehit olan aziz vatandaşlarımıza ve hain saldırıda şehit olan Muhammet Fatih Safitürk’e Allah’tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Hülya Terzioğlu, ‘FETÖ Hareketi Sahih İtikadın Neresinde’ isimli bir sunum yaptı. Konuşmasına Rus yazar olan Çehov’a ait ‘En tehlikeli insan tipi, az anlayan, çok inanandır’ sözüyle başlayan Terzioğlu, “Bilindiği gibi ülkemizin 15 Temmuz 2016’da yaşadığı olağanüstü ve acı tecrübeler dinin anlaşılma biçiminin doğrudan aktör olduğu süreçlerdir. Bu menfur sonuca götüren pek çok parametrenin yeniden gözden geçirilme zorunluluğu doğmuştur ki ilâhiyat alanında da sahih itikad anlayışının tevzii adına söylenecek pek çok söz bu kabilden anlaşılmalıdır” şeklinde konuştu.

Anma programında son olarak Prof. Dr. Tayfur Amman ise, “İbadetten İhanete: Din ile Aldatmanın Bir Örneği Olarak FETÖ” konusunda bir konuşma gerçekleştirdi. Dinin itibarlı olduğu için istismar edildiğini belirten Prof. Dr Amman, “İslam, İslam dünyası içerisinde istismara maruzdur. Atatürk de Türkiye içinde istismara maruzdur. Yani ne nerede değerliyse, kendi ölçeğinde istimara maruzdur. Bizler bir istismar söz konusu olduğunda öğrencilerimize üçlü ayrımlar yapmayı öneririz; Örneğin din istismarı olduğunda, samimi dindarlar, dindar geçinenler ve dinden geçinenler kategorileri yapmaktayız” ifadelerini kullandı.

saü 15 temmuz anma program
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
400 kiloluk boğayı böyle kurtardılar
400 kiloluk boğayı böyle kurtardılar
Çiftlik Bank'ın yazılımcısı yakalandı!
Çiftlik Bank'ın yazılımcısı yakalandı!
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal