İnsanoğlunun hırsları yeryüzünü ifsat ediyor

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 620. hafta basın açıklamasında son dönemdeki afetlerde şehirleşme politikalarının rolünü eleştirirken, “İnsanoğlunun hırsları yeryüzünü ifsat ediyor. Kalkınma denilen kibir ekonomisi; tüm yaşam alanlarını yağmalıyor.” ifadelerini kullandı.

İnsanoğlunun hırsları yeryüzünü ifsat ediyor

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 620. hafta basın açıklamasında son dönemdeki yağışların şehirlerde afete dönüşmesinde ekonomi ve şehirleşme politikalarının rolüne işaret etti. “İnsanoğlunun hırsları yeryüzünü ifsat ediyor. Toplumların ruhu harap oluyor, tabiat talan ediliyor. Sonra şehirler dakikalar içinde sele boğulunca, tüm suç yağmurda aranıyor. Oysa kalkınma denilen kibir ekonomisi; tüm yaşam alanlarını yağmalıyor.” diyen Deniz Çelik, platform adına okuduğu basın açıklamasına “Geçmişte Babil’in muktedirleri, yükseklere tapıp, kibirlerini göğe yükselen kuleleriyle gösteriyordu. Günümüzün muktedirleri de, şehirlerimize diktikleri kulelerle güç ve ihtişam gösterisinden geri durmuyor. Yeşil alanlar birer birer yok ediliyor. Rant uğruna betondan ucubelere imar veriliyor... Karşı karşıya kaldığımız sorunlarda suç, tabiatta değil; Allah’ın rahmet yağmurlarında değil. Bunları afete çeviren; şehirlere, yerel yönetimlere, ekonomik politikalara yön veren egemen anlayıştır. Hırs ve rant uğruna, bitmek tükenmek bilmeyen kalkınma yalanları uğruna; insan emeğini ve yeryüzü nimetlerini hiçleştiren, metalaştıran, sömüren iktisadi ve siyasi politikalardır.” sözleriyle devam etti.

 

Açıklamada, dünya sistemine egemen olan siyasi ve iktisadi politikaların yol açtığı sorunlara işaret ederek şöyle denildi: “İnsan kalmak isteyenin ihtiyaçları belirlidir, sınırlıdır. İnsanlıktan çıkıp güçten, hırstan, kibirden müteşekkil olanların ise ne arzuları biter, ne de ihtirasları… Ve tüm dünya, bir avuç mutlu azınlığın azgınlığı uğruna; savaşlara, yıkımlara ve ölümlerden ölüm beğenmeye mahkûm olmaktadır. Bu kader değildir, ne sel sularında yitip giden canlar, ne iş cinayetleri, ne işgaller ve savaşlar, kader değildir. Bunlar, egemenlerin tercihleridir. Kendi çarklarını döndürmek uğruna, dünya saltanatı sürme uğruna, insanlığı da tabiatı da yok etmeyi göze alan güç sahiplerinin politikalarıdır… Halkları zayıflatan, güçsüzleştiren her uygulama ve dönem, hem bölgemizde hem de tüm dünyada, küresel egemenlerin çıkarlarına hizmet eder. Bu halden kârlı çıkan şüphesiz emperyalizm olur, kapitalizm olur, siyonizm olur. Bunu durdurmak, barışı, adaleti ve kardeşliği örseleyen her türlü zulme, haksızlığa, hukuksuzluğa hep birlikte karşı çıkmakla mümkün olur.”

sakarya adalet platform açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Riksli masada kalır’ denildi ama
‘Riksli masada kalır’ denildi ama
Ada treni için konuştu
Ada treni için konuştu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal