Suriyeli çocukların eğitimi konuşuldu

Suriyeli çocukların eğitim öğretime erişimlerinin artırılması için Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinesinde İmam Hatip Okulları müdürleri ile toplantı yapıldı.

Suriyeli çocukların eğitimi konuşuldu

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün Suriyeli öğrencilerin İmam Hatip Okullarına kazandırılması ile ilgili seminer Din Öğretimi Genel Müdürlüğü eğitim uzmanı Süleyman Altuntaş tarafından verildi.

İl Milli Eğitim Din Öğretimi Hizmetleri Şube Müdürü Alican Akdoğan, Proje Koordinatörü Ali Akıllı ve ilimizdeki İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Müdürleri katıldı. Seminerin başında söz alan Akdoğan yaptığı açıklamada ‘’ Bir İnsanlık dramına dönüşen Suriyeli kardeşlerimizin meselesi Ortadoğu’nun kanayan yarasıdır. Biz milli eğitim camiası olarak Suriyeli kardeşlerimize daha düzenli ve kaliteli eğitim hizmetleri sunmak adına neler yapabiliriz onu dert edinmeliyiz. Sakarya halkı Suriyeli kardeşlerine sırt çevirmediler. Müminler kardeştirler şiarıyla yaklaştılar bu konuya. Hem vatanımıza hem gönüllerimize misafir olan mazlum kardeşlerimize ülkemizin kucak açması ileride vatanlarına döndüklerinde her birisi birer gönül elçimiz olacaktır. Bu bağlamda bir ev sahibine yakışacak şekilde tüm imkânlarımızla muhacir kardeşlerimizin düzenli ve kaliteli eğitim öğretim hizmeti alabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu amaçla yapılan bütün çalışmalara İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız. ‘’ dedi.

Akdoğan’ın konuşmasının ardından Milli Eğitim Uzmanı Süleyman ALTUNTAŞ konu ile ilgili sunumunu yaptı. Altuntaş Suriyeliler ile ilgili yanlış bilinen algılar üzerinde durarak bu tür durumlara karşı çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Suriyeli çocukların eğitim öğretim ortamlarına dahil edilmesi için aile ziyaretleri, tanıtım broşürleri, basın yayın ve sosyal medya yolu ile her türlü tanıtım ve görünürlük çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini, ensar muhacir ilişkisi içerinde olunmasının inancımız gereği olduğunun altı çizdi.

Seminerde müdürlere hitap eden Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonun Desteklenmesi Projesi Koordinatörü Ali Akıllı, projemizi uygulayamadığımız okullarda Suriyeli Çocuklara Türkçe destekleme kursları, halk eğitimler bünyesinde velilere yönelik Türkçe kurslar açılabilir. İhtiyaç sahibi öğrenciler Sosyal Yardımlaşma Vakıfları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile desteklenebilir. Özel yetenekli çocuklar belirlenerek yeni projeler hazırlanabilir. Suriyeli çocukların okullaşma oranlarının artırılması, okullarda başarılı olmaları için gereken her türlü desteğe İl Milli Eğitim Müdürlüğü Pictes proje Koordinatörlüğü olarak hazırız. Bu konuda zaten İmam Hatip okullarımız gereken ilgi ve hassasiyeti gösteriyor sizlere de ayrıca teşekkür ederiz dedi.

Son olarak seminere katılan müdürler tarafından çalıştay yapıldı. Çalıştayda Suriyeli öğrencilerin İmam Hatip Okullarına kazandırılması ile ilgili yapılacaklar tartışıldı. Çalıştayın ardından İl Milli Eğitim Şube Müdürü Alican Akdoğan tarafından seminer ve çalıştaya katılan tüm müdürlere teşekkür etti.

sakarya suriyeli çocuk eğitim imam hatip toplantı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağmur ne kadar sürecek?
Yağmur ne kadar sürecek?
Akyazı'da kenevir operasyonu
Akyazı'da kenevir operasyonu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal