Estetik Diş Hekimliğinin Uygulamaları Nelerdir

Dişler sindirim sisteminin önemli bir parçasıdır. Sağlık için olduğu kadar dış görünüm için de estetik olması son derece önemlidir.

Estetik Diş Hekimliğinin Uygulamaları Nelerdir

Günümüzde dişler estetik uygulamalar ile kişinin isteklerine ve beklentilerine göre şekillendirilebilmektedir. Estetik diş hekimliğinde önemli olan hastanın yüzü ile uyumlu olması ve görünümünün doğal olmasıdır. Bu tedavi şekli kozmetik uygulamaları da kapsamaktadır. Burada önemli olan tedaviye başlamadan önce hastanın isteklerinin dinlenmesi, biyolojik ve işlevsel bakış açılarının değerlendirilmesidir.

Estetik Diş Uygulamaları Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Dişlerin farklı sebeplere göre değişen renklenmelere bağlı olarak koyu ve renkli olması, bazı kazalar sonucunda ön dişlerin kırılmış olması, çeşitli nedenlerle çürüyen ön dişler, dişetlerinin çekilmesi sebebiyle oluşan kötü görünüm, diş eti tedavileri sonucunda dişlere şekillendirme yapılması, dudak ve yüz yapısına göre ön bölgedeki eksik dişlerin şekillendirilmesi estetik diş hekimliği tedavisinin uygulanma sebeplerindendir.

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliğinin Uygulamaları Nelerdir?

Diş beyazlatma, kompozit veya porselen laminate( Veneer), zirkonyum dişler, full porselen olan kronlar yada köprüler, dişin rengiyle uyumlu olan porselen dolgular, diş eti şekillendirme ve ortodonti estetik diş uygulamalarının başlıcalarıdır.

Porselen Laminate Nasıl Uygulanır?

Göz kamaştıran dişleri olması isteyen kişiler için uygulanan porselen laminate dişi tamamen kesip kaplamadan uygulanır. İnce bir porselen tabakası olan laminateler ölçü alınıp laboratuarda hazırlandıktan sonra dişin ön yüzüne yapıştırılır. Sadece ön yüzünde az bir hazırlık gerektiren uygulama ile kişilere tamamen estetik bir görünüm sağlanır.

Kompozit Laminate Nasıl Uygulanır?

Porselen laminatelerden farklı olarak ölçü almaya gerek kalmadan dişlerin ön yüzünde kompozit dolgu maddesi sayesinde belli oranlardaki renk, şekil ve pozisyon bozukluklarının giderilmesi şeklinde uygulanır. Bir diş için uygulama tek seansta bitirilebilir ve porselen laminate uygulamasına göre daha ekonomiktir.

Kompozit Laminate

Kaynak: http://www.dishastanesi.co/estetik-dis-hekimligi/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayalıklardan düştü
Kayalıklardan düştü
Milli basketbolcu Büyükşehir'e transfer oldu
Milli basketbolcu Büyükşehir'e transfer oldu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal