Batılı mantık eğitimde yozlaştırıyor, yönetimde ayrıştırıyor

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 627. hafta açıklamasıyla 12. yılını geride bırakırken, batılı değerlerin eğitim sistemini yozlaştırdığını, batılı ulus-devlet modelinin ise etnik ve mezhebi ayrışmayı körüklediğini söyledi.

Batılı mantık eğitimde yozlaştırıyor, yönetimde ayrıştırıyor

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, her cumartesi yaptığı basın açıklamalarında 12. yılı geride bıraktı. 627. hafta basın açıklamasını platform adına Diriliş Saati Dergisi’nden Serdar Duman okudu. “12 yıllık süreç boyunca daima hakkın ve hakikatin sesi olmaya çalıştık.  Çıkarlar üzerinden değil, değerler üzerinden sorgulama yaptık. Adil duruşumuzu bozmadan bugünlere geldik.” diyen Duman,  sosyal medyada ifade ettiği düşünceleri nedeniyle cezaevinde tutulan platform kurucularından Kadrican Mendi için de “Yakın bir süreçte özgürlüğüne kavuşup aramızda olmasını umut ediyoruz.” temennisinde bulundu. Açıklamada, okulların açılmasıyla ilgili “Batı modernleşmesinin etkisi altındaki kimi eğitimciler laik eğitime sürekli vurgu yapıyorlar. Dinimizin değil, batı aydınlanmasının ürünü olan liberal değerlerin öne çıkarılmasından dem vuruyorlar. Bu eğitimciler yeni nesillerin düçar olduğu bunalımın temelinde batı kültürünün olduğunu görmezden geliyorlar… Elbette eğitim bilimsel olmalıdır. Ancak “hangi bilim” sorusunu da sormalıyız. Dünyayı kan ve gözyaşına boğan, mazlum halklara her türlü zulmü reva gören batının seçkinlerinin ürettiği bilim mi bize rehberlik yapacak? Yoksa temelinde ahlaki değerlerin olduğu, insanlığı mahvetmek için değil barışı ve mutluluğu sağlamak için üretilen bilim mi rehberlik yapacak?”

Batı emperyalizminin batı aydınlanmasının sonucu olduğunu hatırlatan Serdar Duman, bu mantığın sadece eğitimde değil ulus-devlet anlayışıyla yönetimde de sorun teşkil ettiğini belirtti. Duman, “Kuzey Irak'taki referandum tartışmaları şiddetlenerek devam ediyor. Son iki gündür Amerikalı ve İngiliz yetkililerin de müdahil olduğu toplantılar yapılıyor.  Referandumun yapılıp yapılmaması hususu belirsizliğini koruyor.  Osmanlı'nın iyice zayıflamaya başladığı son iki yüzyıldan itibaren coğrafyamızda ipleri önceleri İngiltere, şimdilerde ise Amerika eline aldı. Önce Osmanlı parçalanarak onlarca ulus-devlet oluşturuldu. Son yirmi yıldır ise mevcut ulus-devletlerin tekrar parçalanarak küçük, kontrolü çok daha kolay butik devletlere dönüştürülmesi planı yürürlükte... Emperyalizmin ürettiği ulus devlet modeli etnik ve mezhebi ayrışmayı körükledi. Şimdi ise, şiddetlenen etnik ve mezhebi tefrika dalgalarından yeni devletçikler üretme aşamasına geçildi. Asıl sorunun ulus-devlet mantığında yattığını görmeliyiz. Devletler belirli bir etnisite veya mezhep merkezli inşa edilmeyip, farklı etnisite ve mezheplerin tüm hak ve özgürlüklerden aynı ölçüde yararlandığı ademi merkeziyet esaslı inşa edilirse, söz konusu sorunun aşılabileceği görülecektir.” dedi.

sakarya adalet platform basın açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağmur ne kadar sürecek?
Yağmur ne kadar sürecek?
Akyazı'da kenevir operasyonu
Akyazı'da kenevir operasyonu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal