Geyve'den Rusya'ya ayva ihracatı başladı

Ayvanın başkenti olarak anılan Geyve İlçesi’nden Rusya’ya ayva ihracatı başladı.

Geyve'den Rusya'ya ayva ihracatı başladı

Birçok  Avrupa ülkesine ihraç edilen, lezzetiyle de ünlenen Geyve ayvası, yüksek rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor. “Sarı elmas” olarak adlandırılan ayvanın, siyasi krizin aşılmasının ardından Rusya’ya ihraç edilecek olması çiftçileri memnun etti.

Geyve’nin tanıtımı ile ekonomik ve yaşamsal anlamda büyük katkısı olan ayvanın bu şekilde değerlenmesi ilçede herkesi memnun ediyor.

Geyve’de yaklaşık 13 bin hektarlık arazide 70 bin ton ayva rekoltesi bekleniyor.

Rusya’ya yapılacak ayva ihracatı için ilçedeki özel soğuk hava deposundan ilk tırlar yüklenmeye başladı.

Soğuk hava deposu yetkilisi Muharrem Bayıl; “Bir bölgede yetiştirilen ürünler ne kadar kaliteli ne kadar markalı olsa da bu ürünlerin hiçbir mali değeri olmuyordu. Bu nedenle senelerce birçok ürünümüzü Sakarya Nehrine boşaltıyorduk. Ancak şimdi bölgemiz Ayva ile eşanlamlı anılır oldu. Artık yetiştirilen ürünlerimizi değerlendirmeye başladık. Ayvamız şu anda Türkiye’de ve Avrupa’da aranan bir meyve. Dolayısıyla şu aralar üretici, ayvanın piyasasından çok memnun. İnşallah böyle devam eder. Böyle devam ettiği müddetçe de ayva dikim alanları artacak” dedi.

Bölgeden ihracat yapan Süleyman Turan; “Geyve ayvasının bölgenin ikliminden kaynaklı olarak sulu ve lezzetli olduğuna dikkat çekip,  ayvanın elma gibi ısırılarak da yenilebildiği için daha çok tercih edildiğini kaydetti.Bugün Rusya’ya gönderilen Geyve Ayvası önümüzdeki günlerde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere İran, Azerbeycan ve Kazakistan’a kadar gönderilecek” dedi.

Erdinç TUNA-geyvemedya.com

geyveiayva rusya ihracat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar yanındaki minibüslere düzenleme
Gar yanındaki minibüslere düzenleme
Sakarya MTB Cup final yaptı
Sakarya MTB Cup final yaptı
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal