Ada Treni çileye döndü

Türk Ulaşım Sen Sakarya Şube Başkanı Ömür Kalkan, bir süre önce Mithatpaşa’dan İstanbul’a çalışmaya başlayan Ada Tren’nin her gün zarar ettiğini söyledi.

Ada Treni çileye döndü

Gidiyor-geliyor

Kalkan yazılı açıklamasında, “20 Ağustos 2017 tarihinde ADARAY seferleri, Sakarya Büyükşehir Belediyesinin sertifikasyon sürecini tamamlamamasından dolayı durduruldu. Bu süreçten sonra Pendik- Arifiye arası çalışan Ada ekspresi Mithatpaşa İstasyonda hareket etmeye başladı. Halka bir lütufmuş gibi sunulan bu hizmet çileye dönüşmüş durumda” dedi.

Maliyet artıyor

Kalkan, “Altyapı olarak müsait olmayan Mithatpaşa istasyonuna gelen her tren 7 km uzaklıktaki Arifiye’ye geri dönerek temizlik ve vagon teknisyenlerinin kontrolünden sonra tekrar Mithatpaşaya gelerek hizmet vermeye çalışıyor. Modern Şehir anlayışı ile bağdaşmayan gerçeklikten uzak gerekçelerle 3,5 km uzaklıktaki şehir merkezinde bulunan Adapazarı Tren Garına giremeyen trenlerin demiryollarına maliyeti her geçen gün artıyor” dedi. 

Ödenek bekliyor

Kalkan, “Yıllar önce 3 bin 500 biletin satıldığı Adapazarı Tren Garı’nda bugün 100 bilet zor satılıyor. Halkın treni tercih etme nedeninin merkezden hareket etmesi olduğunu görmüyorlar mı? Otobüs firmalarının şehir merkezlerine kadar servis hizmeti vermesi şehir merkezlerindeki tren garlarının önemini göstermeye yetmiyor mu?  Adapazarı Tren Garı’nın modernizasyonu ve çevre düzenlemesi için demiryolları 5 milyona yakın ödenek hazırlamışken şu an bekliyor. Derince, Körfez ve Hereke istasyonlarının açılması ve 2018 yılında Haydarapaşa Gar’ın açılmasıyla eski trafik yoğunluğuna kavuşacak olan güzergâhın son durağı Adapazarı Gar’ın kaldırılmaya çalışılmasından dolayı bu ödenek bekletiliyor” dedi.  

Vah vah denmesin

Kalkan, “Halkın tercih ettiği Adapazarı Gar’a mı yatırım yapmak daha doğru, yoksa tercih edilmeyen Mithatpaşa İstasyonuna mı? Görünen o ki, Merkezden Belediye otobüsü ile Mithatpaşa’ya yolcu taşıyarak lokal çözüm aramakta günü kurtarmaya yetmez. Komşumuz Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi hafif raylıda şehrin tam merkezinde 2. Etap güzergâhlar belirlerken biz şehrin merkezinde diye Adapazarı Gar’ın işlevliğini tartışıyoruz. Adapazarı Gar ve Mithatpaşaya kadar demiryolu söküldükten son vah vah demenin bir anlamı yok. Sakarya için tarihi bir hata olur” dedi.

Adaray çalıştırılabilir

Kalkan, “TCDD’ye ait hazır demiryolunda seferlerine başlamış ve yavaş yavaş yolcu potansiyeli oluşmuş ADARAY gibi bir hizmet neden devam etmiyor?. Güzergahı Adapazarı-Arifiye-Sapanca ve hatta Kocaeli’ne uzaması öngörülen ADARAY’ı TCDD Taşımacılık A.Ş çalıştırabilir. Hatta eski Uzunkum İstasyonu, Yüzevler ve Arifiye gölbaşına yapılacak istasyonlarla özellikle yaz aylarında gerekli yolcu potansiyeline ulaşacağından kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Düz ova da yapamayan

Başkan Kalkan, “Yeter ki böylesi bir hizmet için TCDD, Sakaryalı siyasiler ve kaderine razı görüntü sergileyen Sakarya halkı sessiz kalmasın.  Hem Ada Ekspresi hem ADARAY’ın seferlerine başlayarak Adapazarı Gar’a girmesi şehre modern bir görüntü ve canlılık getirecektir. Belki de bu düz ovada Raylı Taşımacılık yapamayan Sakarya’mızın da ufkunu açacaktır” dedi. 

Kaynak: Sakarya Yenigün Gazetesi

 

Sakarya Ada Treni ADARAY Mithatpaşa-Arifiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kamyonun altında kalan kadın öldü
Kamyonun altında kalan kadın öldü
Büyükşehir Europe Cup’ta parkeye çıkıyor
Büyükşehir Europe Cup’ta parkeye çıkıyor
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal