Bu yıl üçüncüsü kutlandı

19 Ekim Muhtarlar günü bu yılda Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye ilçelerinin muhtarlarının katılımıyla kutlandı.

Bu yıl üçüncüsü kutlandı

Sakarya Valiliği ve Sakarya Muhtarlar Federasyonu ortaklığında düzenlenen kutlamalarda ilk olarak Demokrasi (Kent) Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ardından Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

19 Ekim’in 3 yıldan bu yana Muhtarlar Günü olarak kutlandığını hatırlatan Başkan Erdem "Muhtar, seçilmiş kişidir. Devlet ve vatandaş arasındaki toplum bütünlüğünün sağlanmasında ve kamu düzeninin yerine getirilmesi konusunda muhtarlar olarak üzerimize düşen görevin bilincindeyiz. İlimizde toplam 665 muhtarımız görev yapmaktadır" dedi.

Muhtarları Valilik Toplantı salonunda ağırlayan Vali Balkanlıoğlu, Milli İradenin en temel taşlarından olan Muhtarlarımızın bu anlamlı ve özel günlerini kutladığını belirtti.
Önceden özellikle köy muhtarlığının büyük prestiji olduğunu ve oranın en saygın kişilerinin Muhtar olarak seçildiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, "Muhtarlarımız köye gelen tüm misafirleri, devlet erkânını ağırlayan ve misafir ağırlamaktan da büyük bir haz alan, çoğunluğu köy ağası durumundaki insanlardı. Ama daha sonra bu düzen geride kaldı ve gerçekten bu işe gönül vermiş kişiler de seçilmeye başladı.

Meslek yaşamımız boyunca muhtarların her zaman desteğini aldık ve gördük. Özellikle köy tüzel kişilikleri varken Muhtarsız hiçbir işi yürütemiyorduk. Muhtarların bizde bile olmayan geniş yetkileri vardı. Köy Koruma Kanunu gereğince yasak bölgelere hayvan girdiğinde onlara el koyup, hapsedip, ceza kesme yetkisi bulunuyordu. Eğer zamanı gelip bunları sahipleri almaz ise; ihaleyle satıp, masrafları escort malatya düşerek kalan parayı kişiye verme yetkileri vardı. Hatta suçlularla mücadelede Jandarma gelinceye kadar hapsetme, kişiyi bir nevi gözaltına alma, tutuklama yetkisi bile vardı. En önemlilerinden birisi de, bir kişi devlet memuru olmak istediğinde Muhtarlardan iyi hal kâğıdı almak zorunda idi. Yani Devlet, Muhtarın sözüne bakıyordu. Muhtarın kişi hakkındaki görüşü Devlet için yeterliydi. Muhtarlarımız köyün ve mahallenin önde gelen kişileri olduğundan,  oranın sorunları için devlet dairelerinde sorunları çözmek için uğraş veren, herkesin mutlu ve acılı zamanlarında yanında bulunan, küsleri barıştıran, büyük kavgaları önleyip kan davalarının bitirilmesi için aracı olan müstesna insanlardır.

Büyükşehirlerde köyler mahalleye dönüşünce tüzel kişilikler de ortadan kalktı. Önceden mahalle muhtarlarına silah ruhsatı bile verilmiyordu, şimdi silah ruhsatı artık harçsız olarak verilmekte, sizin mücadelelerinizle maaşlarda çok önemli iyileştirmeler oldu, sigorta primlerini de artık devletimiz üstleniyor ve hem Devletimiz hem de Milletimiz açısından hak ettiğiniz çok saygın bir konumdasınız. Çünkü memleketin nabzını en iyi Muhtarlarımız bilir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da sizlere verdiği değer ve önem ortada. Hiçbir meslek erbabını sizin gibi sürekli çağırmıyor ve görüşmüyor. Hatta Valilikler ve belediyeler artık muhtarların işlerini takip etmek üzere memur görevlendirip büro oluşturacaklar. Muhtarların şikâyetleri için özel hat açılacak, müracaat ve şikâyetleri öncelikli olarak ele alınacak. Muhtarlarla periyodik aralıklarla, sık sık bir araya gelip toplantı yapmamız için talimatlar da veriliyor. Zaten zaman içerisinde bizi daha yakından tanıyacaksınız ki; biz genellikle halkın arasında, içindeyiz. Hiç randevu almanıza bile gerek yok, ben buradaysam, yani başka bir yerde programım yoksa gelip görüşebilirsiniz, kapımız her zaman sonuna kadar açık” dedi.

Hem Devletimizin hem de Milletimizin temsilcisi konumunda bulunan değerli Muhtarlarımızla her fırsatta bir araya geldiklerini belirten Vali Balkanlıoğlu, bu özel ve kutsal görevlerinde tüm Muhtarlarımıza başarılar dilediğini de ifade etti.

 

 
 

 

Sakarya Valiliği Muhtarlar Günü 3 ilçe muhtarları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar yanındaki minibüslere düzenleme
Gar yanındaki minibüslere düzenleme
Sakarya MTB Cup final yaptı
Sakarya MTB Cup final yaptı
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal