Arızalı sokak lambası 24 saatte değişecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba tasarıya dün bir dizi yeni madde eklendi. Yanmayan sokak lambalarını 24 saat içerisinde değiştirmeyen elektrik dağıtım şirketleri lamba başına 500 lira ceza ödeyecek.

Arızalı sokak lambası 24 saatte değişecek

Tasarıya giren yeni maddeye göre, elektrik dağıtım şirketlerine denetimleri dışında da genel aydınlatma kapsamında tespit edilen yanmayan, yerinde olmayan armatür veya direklere ilişkin eksiklerin giderilmesi için şehirlerde 24 saat, şehir dışı bölgeler için 72 saat süre verilecek. Belirlenen sürede eksiklikler giderilmezse, dağıtım şirketine her bir direk için veya armatür için 500 lira para cezası kesilecek. Kesilen cezanın da bir ay içerisinde ödenmesi istenecek.

TEDAŞ Genel Müdürü Halil İbrahim Leventoğlu, ülke genelinde yaklaşık 6.6 milyon armatür olduğunu, yaptıkları denetimlerde 400 bin arızalı armatür tespit edildiğini söyledi. Şirketlere yaptıkları denetimlere rağmen hâlâ 104 bin arızalı armatüre rastladıklarını belirten Leventoğlu, arızaların giderilmesine yönelik bir yaptırım olmadığı için sonuç alamadıklarını, arızanın giderilmesinin şirketlere 57 liraya mal olduğunu, yeni cezalarla arızaların daha hızlı giderileceğini ifade etti.

BORCA YAPILANDIRMA

Elektrik borçlarını ödemeyenbelediyeler ile tarımsal  sulama borçları için yeniden bir yapılandırma getirildi. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda verilen bir önergeyle TEDAŞ'a borcu olan belediyelerle tarımsal sulamadan kaynaklı elektrik borçlarını yapılandırmanın yolu açıldı TEDAŞ Genel Müdürü Leventoğlu, yaklaşık 10 yıl önce dağıtımın özelleştirilmesi sırasında bu borçların TEDAŞ'ta kaldığını 4 milyar liralık anaparanın 3 milyar lira civarına gerilediğini belirterek, daha önce iki kere yapılandırma getirildiğini hatırlattı. Zaman aşımı süresinin de peyder pey dolmaya başladığını kaydeden Leventoğlu, bu nedenle şimdi yeniden önerinin getirildiğini anlattı. 868 milyon lira civarında belediyelerden, 1.9 milyar lira da tarımsal sulamadan kaynaklanan bir borcun söz konusu olduğunu ifade eden Leventoğlu, 2016 yılında belediyelerden 61 milyon lira, tarımsal sulamadan da 54 milyon liralık tahsilat sağlanabildiğini söyledi.

sokak lambası arıza 24 saat değişim ceza
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cezaevi firarisi Bolu’da yakalandı
Cezaevi firarisi Bolu’da yakalandı
Doktora öğrencileri 4 bin 500 TL maaşla araştırma yapacak
Doktora öğrencileri 4 bin 500 TL maaşla araştırma yapacak
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal