Et ve sütte verim için yem giderleri indirilmeli

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, et ve süt üretiminde artışı sağlayabilmek için bir takım önerilerde bulundu.

Et ve sütte verim için yem giderleri indirilmeli

Et ve sütte üretim artışı isteniyorsa mutlaka işletmedeki karlılığın garantilenmiş olması gerektiğini ve bir işletmenin giderlerinin çoğunluğunu yem giderlerinin kapladığını belirten Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, et ve süt üretiminde artışın sağlanabilmesi için işletmede yem giderlerinin en aza indirilmesinin öncelikli hedef olması gerektiğini vurguladı. Yıldız, "Et ve sütte üretimi artışı istiyorsak, mutlaka işletmedeki karlılığı garantilemeliyiz. Öncelikle bir işletmenin giderlerinin yüzde 67-70'i yem giderleridir. İşletmede yem giderlerini en aza indirmek öncelikli hedefimiz olmalıdır" dedi.

İşletmelerin, kaba yemin ucuz veya bedava temin edileceği yerlere yakın kurulmasının önemine dikkat çeken Yıldız, "İşletmede yemler kaba yem ve fenni yem diye ikiye ayrılır. Kaba yem bir işletme için olmazsa olmaz niteliğindedir. Bu nedenle işletmeler, kaba yemin ucuz ya da bedava temin edileceği yerlere yakın kurulmalıdır. Dolayısıyla bu kapsamda meralar çok önemlidir. Uygulamaya baktığımızda şehirleşmeyle beraber meraları her türlü küçültmeye dair tacizi gizliden gizliye yaşamaktayız. Akabinde ise yükselen et ve de süt fiyatları. Hayvancılıkla uğraşan köylünün hayvancılığı ve de köyünü terk etmesi son bulmaktadır. Bunun yanında yıllarca tarım, hayvancılıktan para kazanmayan üreticimiz, daha iyi bir yaşam hayalleriyle kente göç ediyor. Kontrolsüz artan şehir nüfusu, beraberinde çarpık şehirleşme, işsizlik, asayiş sorunları vb. bir çok sorunu içinde barındırmaktadır" diye konuştu.

Veteriner fakültelerinden hocaların ve ilgili sivil toplum örgütlerinin de olduğu bir tanışma konseyinin kurulmasını tavsiye eden Yıldız, "Şuanda samanın 25-30 kilogram balyanın adedi 12 TL, yonca 20-25 kilogram balyası 18 TL, mısır silajlı tonu 270 TL, pancar küspesi tonu 130 TL, yulaf 25-30 kilogram balyası 15 TL, fenni yem 50 kilogram 58 TL'dir. Bu fiyatları aşağıya çekmek üretimi artırmak hepimizin görevidir. Hayvancılık desteklerini, yem desteklerini de kapsayacak şekilde genişletmeliyiz. Yoksa et, süt ürünlerinin fiyat artışlarını ithalatla kısa bir süre baskılarsınız. Uzun vadede ise kartopunun yuvarlanıp büyümesi gibi her seferinde artan bir ivme ile ette ve de sütte maalesef fiyatlar artacaktır. Bunu görmek için kahin olmaya gerek yoktur. Ayrıca yıllardır ithalata rağmen hayvancılıkta bir ilerleme olmadığı gibi her yıl ciddi oranda hayvan sayısında azalış sağlandı. Üretici, üretimden vazgeçtiği zaman bir daha yıkılan düzenini tekrar kurmuyor. Çözümün bir parçası olarak mutlaka veteriner fakültelerinden hocaların ve ilgili sivil toplum örgütlerinin de olduğu bir tanışma konseyi kurulmasını tavsiye ediyorum" şeklinde konuştu.

et üretim sakarya veteriner hekimler odası mustafa yıldız açıklama yem gider azaltılma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Liseli gencin kahreden ölümü
Liseli gencin kahreden ölümü
Yenikent yolunda faciadan dönüldü
Yenikent yolunda faciadan dönüldü
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal