Sakarya'da işe yerleştirmeler yüzde 30 arttı

Sakarya'da işe yerleştirilenlerin sayısında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 30'luk artış yaşandı.

Sakarya'da işe yerleştirmeler yüzde 30 arttı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda İl düzeyinde, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile mesleki eğitim uygulamaları görüşüldü.  İlin istihdam verileri değerlendirildi.

Toplantıda kurul üyelerine, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne işverenler tarafından 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde 33 bni 523 kişilik açık işgücü talebinde bulunulduğu, yine bu dönem içerisinde 16 bni 268 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu bildirildi. İşe yerleştirilenlerin sayısında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 30'luk artış yaşandı.
İlin girişimci sayısının artırılması için düzenlenen girişimcilik eğitimlerinin İŞKUR' la işbirliğinde SATSO, Ticaret Borsası ve SMMMO ile birlikte her ay 25 er kişilik gruplar halinde 125 kişilik uygulamalık girişimcilik eğitimlerinin devam ettiği hatırlatıldı.
 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde bin 196 kişinin eğitimlere katılarak belge aldığı, yılsonuna kadar da 400 kişinin eğitimlere katılarak girişimci adayı olmalarının hedeflendiği ifade edildi.

Bunun yanında, İŞKUR' un meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlarından yılın ilk 9 ayında toplam 8bin 830 kişinin faydalandığı, düzenlenen kurs ve programlar için 28 milyon 135 bin TL ödenek kullanıldığı belirtildi.

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya; "İlimizde bu dönemde 937 işyerinin ziyaret edilerek işgücü ihtiyaçlarının tespit edilmiş olup, İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret ve İnşaat sektörlerinde açık işgücü talepleri önde gelmektedir. Ayrıca, İlimizde 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 20,7' sinde 1.139 kişilik açık iş olduğu, bunun da her 5 işyerinden birinde eleman açığı olduğunu göstermektedir. İşverenlerin temininde güçlük çekilen mesleklerin başında, Gaz Altı Kaynakçısı, Dikiş Makinası Operatörü, Garson (Servis Elemanı), Aşçı ve Satış Danışmanı gelmektedir. Ayrıca, en çok vasıfsız işçinin arandığı da dikkat çekmiştir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının yüzde 3,4 oranında artmasını öngörmektedirler." değerlendirmesinde bulundu. 

Toplantı sonunda Vali İrfan Balkanlıoğlu da ; "İlimizdeki yeni yatırımlar, kapasite artırımları ve OSB'lerinde genişlemesi sanayimizin ve istihdamımızın ilerleyen dönemde çok daha fazla artacağını göstermektedir. Dolayısıyla, kısa vadede İŞKUR programlarıyla, orta ve uzun vade de de Milli Eğitim imkânlarıyla işverenlerimizin nitelikli işgücü ihtiyacı için şimdiden tedbir almaya çalışıyoruz." açıklamasında bulundu.

sakarya iş kur işe yerleştirme sayı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vahşi cinayette flaş gelişme
Vahşi cinayette flaş gelişme
Şehirde bu olaylar oldu
Şehirde bu olaylar oldu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal