Koruma altındaki çocuklar burada kalacak

Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Yerleşkesinde faaliyetine başladı.

Koruma altındaki çocuklar burada kalacak

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ÇİM'de oluşturulacak güvenli bir ortamda istismara uğrayan çocuğa beyanının alınması, muayenesinin yapılması, aile görüşmesi ve raporun hazırlanması sürecinde sadece eğitimli personel tarafından yaklaşılarak travmanın etkilerinin en aza indirgenmesinin amaçlandığı bildirdi.

İstismar şüphesi olan ve istismara uğrayan çocuğa inceleme ve tedavi aşamasında gerek görülen sağlık, eğitim, kolluk kuvvetleri, hukuk ve adalet sistemi gibi iş birliği yapılması gereken diğer kamu kuruluşlarıyla eş güdüm içerisinde hizmet sağlanacağı ifade edildi.

Açılan Merkezde korunma altına alınması gereken durumlarda da, çocuğun kalabileceği uygun bir ortam sağlanıncaya kadar barınma, beslenme, giyim sağlık ve güvenlik gereksinimlerinin karşılanması sağlanacak. Çocuk İzlem Merkezine Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 0 264 255 21 08 numaralı telefonundan (6717)'yi tuşlayarak ulaşılabileceği ifade edildi.

İl Sağlık Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürlüğünce Çocuk İzlem Merkezi'nin (ÇİM) çalışmalarının etkin bir şekilde devamlılığı için Milli Eğitime  bağlı tüm kurumlarda görevli rehber öğretmenlere seminer düzenlendi.

Serdivan Erol Olçok Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen seminer İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürü Şahin Yelek'in açılış konuşmasıyla başladı. Katılımın yoğun olduğu programa Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Gresa Çarkaxhıu Bulut ve Sosyal Hizmet Uzmanı Ömer Büber konuşmacı olarak katıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, hastanelerde istismara uğrayan çocukla teması olabilecek tüm ünitelerde çalışan personelin eğitimlerinin sürdüğü, önümüzdeki günlerde kolluk kuvvetleri ve din görevlilerine de süreçte yaklaşım konusunda seminer düzenlenmesinin planlandığı bildirildi.  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necmi Sağıroğlu ve Şube Müdürü Şahin Yelek tarafından konuşmacılara teşekkür belgesi takdim edilmesinin ardından program sona erdi.

Çocuk İzlem Merkezi ÇİM Korucuk Yerleşkesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cezaevi firarisi Bolu’da yakalandı
Cezaevi firarisi Bolu’da yakalandı
Doktora öğrencileri 4 bin 500 TL maaşla araştırma yapacak
Doktora öğrencileri 4 bin 500 TL maaşla araştırma yapacak
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal