'Sakarya cazibe merkezi haline gelecek'

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ve işverenleri ile bir araya gelerek İl Ekonomik Toplantısı düzenledi.

'Sakarya cazibe merkezi haline gelecek'

Toplantıya Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, İŞKUR Müdürü Tekin Kaya, SGK Müdürü Erhan Çavuş ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Özcan Keskin ile 2.OSB işverenleri katıldı. Yatırımcılarla tanışma ve kaynaşmanın sağlanması amacıyla düzenlenen toplantıda, devam eden yatırımlar hakkında bilgi verilerek işverenlerin talep ve beklentileri değerlendirildi.

Hendek 2. OSB Bölge Müdürü Hıdır Erkoçak, OSB yönetimi adına yapmış olduğu bilgilendirmede; 9 bin 800 kişinin istihdam edildiğini, tam kapasiteyle faaliyete geçildiğinde de 17 bin 500 kişinin istihdam edileceğini, ayrıca 2. OSB’de 95 adet sanayi parselinin 77 sanayi kuruluşuna tahsis edilmiş olduğunu ve boş sanayi parselinin bulunmadığını, 2018 yılında üretime başlayacak olan 2 yabancı firmanın ilave 400 kişinin üstünde istihdam sağlayacağının müjdesini verdi.

Söz konusu yabancı yatırımcılardan, Alman FOUSH Süt ve Süt Ürünleri Ltd. Şirketi’nin, krem peynir ve kaşar peynir üreteceğini ve ilk etapta 65 kişi istihdam edeceğini ifade etti. PERİ Sakarya İskele Kalıp Üretim Sanayi Limited Şirketi’nin ise çelik iskele ve kalıp üretimi yapacağını ve 350 kişiyi istihdam edeceğini bildirdi.

İşverenlerin talep ve beklentilerinin not alındığı toplantıda Vali Balkanlıoğlu, yatırımcıların sorunlarının çözümü aslında iş arayanların, istihdamın ve ülkenin ekonomik kalkınmasının sorunlarının çözümü anlamına geldiğini, Sakarya’nın ilerleyen dönemlerde her alanda cazibe merkezi olacağını, her türlü sorunun takipçisi olduklarını kaydetti. Toplantı sonrasında Balkanlıoğlu ve beraberindeki heyet fabrikaları ve üretim alanlarını ziyaret etti.

Balkanlıoğlu daha sonra 700 kişinin istihdam edildiği, üretiminin % 60’ı iç piyasaya, % 40’ını ise ihraç eden AKPA Alüminyum Sanayi Anonim Şirketi ve 350 çalışanı, 55 ülkeye 40 milyon doları aşan ihracatıyla ülkemizin en önemli sanayi kuruluşları içinde yer alan GİZEM Seramik ve Frit A.Ş.’yi ziyaret ederek istihdama ve ihracata katkılarından dolayı firma yöneticilerine teşekkür belgesi verdi.

Ayrıca, 807 çalışanı ile ülkemizin en önemli ihracat firmaları arasında yer alan ve kapasite artış yatırımıyla devreye alınacak olan klima iç ve dış ünite üretim hattıyla yaklaşık 200 kişilik ilave istihdam oluşacak DAIKIN TÜRKİYE A.Ş.’yi de gezen Balkanlıoğlu plaket ve teşekkür belgesi verdi.  Ziyaretlerde işverenlere ilimizde İŞKUR kurs ve programlarından 2017 yılı içerisinde 7 bin kişinin faydalandığını ve bu programlar için 7 milyon TL kaynak kullanıldığını, SGK prim desteklerinin de devam ettiğini belirtildi. 

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi GİZEM Seramik ve Frit A.Ş Alman FOUSH PERİ DAIKIN TÜRKİYE A.Ş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir Europe Cup’ta parkeye çıkıyor
Büyükşehir Europe Cup’ta parkeye çıkıyor
TEM'de büyük eroin operasyonu
TEM'de büyük eroin operasyonu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal