Masif Parke Türleri

Parke değişik şekil ve boyutlarda üretilen yer döşeme malzemesinin genel adıdır.

Masif Parke Türleri

 Parke türleri arasında en doğal ve sık tercih edileni ise masif parke türleridir. Masif parkeler daha dayanıklı ve daha estetik bir görüntüye sahiptir. Masif parkeler de hiç bir yapay malzeme kullanılmamaktadır. Çünkü masif parkenin yapımında tamamen gerçek ağaçlar kullanılmaktadır. Fakat masif parkelerin üzerinde ki desenler ve renkler farklılık göstermektedir. Bu durumun sebebi ise masif parkelerin farklı ağaç türlerinden elde edilmiş olmalarıdır. Bu özellik sayesinde masif parke yaptırmak isteyen müşterilere farklı bir çok seçenek sunulabilmektedir. Masif parkenin yapımında kullanılan ağacın sert yapılı olması önemlidir. Çünkü bu tür ağaçlardan elde edilen ahşap parkeler daha sağlam olmaktadır. 

Ceviz Masif Parke

Ceviz ağacından üretilen ahşap ya da diğer adıyla masif parkelere ceviz parke denilmektedir. Ceviz ağacı sert yapılı bir ağaç olduğu için bu ağaçtan dayanıklı parkeler üretilmektedir. Fakat ceviz parkeler nemli ve rutubetli ortamlardan daha çok etkilenmektedir. Bu nedenle ceviz ağacından üretilen masif parkeler nemli alanlara göre kuru ortamlara daha uygundur. Ceviz ağacı kolay ve rahat işlenebilen bir ağaç türüdür. Bu nedenle bu ağaç tornacılık, kakmacılık gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Ceviz ağacından üretilen masif parkeler iyi şekilde boyanarak verniklenmektedir. 

Meşe Masif Parke

Meşe ağacından elde edilen masif parkelerin renkleri genellikle sarı olmaktadır. Meşe ağacından üretilen parkeler nem ve rutubete en çok dayanıklı olan masif parkelerdir. Meşe ile elde edilen masif parkeler, meşe ağacının dokusunun ideal yumuşaklıkta olmasından dolayı çok rahat renklendirilmektedir. 

Kayın Masif Parke

Bu masif parke türünün üretiminde kayın ağacı kullanılmaktadır. Kayın masif parkeler sert ve sağlamdır. Bu parke türünün rengi kayın ağacından dolayı genellikle kırmızı ve kırmızının tonlarıdır. Kayın masif parkeler nem ve rutubetten etkilenmektedir. Bu nedenle nemin yoğun olduğu bir şehirde yaşıyorsanız bu parke türü size pek uygun değildir. 

Kestane Masif Parke

Kestane ağacından üretilen masif parkeler en dayanıklı parkeler arasında yer almaktadır. Kestane ağacından üretilen parkeler çürümeye karşı oldukça direnen bir yapıdadır. Bu nedenle bu parke türünün ömrü çok uzundur. Üstelik kestane masif parke nemin yüksek oranda olduğu rutubetli bölgeler için de uygun bir parkedir. Kestane masif parkelerin bir diğer olumlu yönü ise bir çok rengin üzerine kolaylıkla uygulanabilmesidir.

Merbau Masif Parke

Merbau yurt dışında olan bir ağaç türüdür. Bu ağaçtan elde edilen masif parkelere merbau masif parke denilmektedir. Merbau ağacı kullanılarak üretimi yapılan masif parkelerin renk skalası kahverengi tonlardan oluşmaktadır. Merbau masif parkelerin içlerinde sarı kristaller bulunmaktadır.

Sapelli Masif Parke

Sapelli ağacından elde edilen masif parkelerin esnekliği azdır ve sıkı bir yapıya sahiptir. Bu ağaçtan üretilen masif parkeler temiz ve kolay işlenen bir özelliktedir. Sapelli ağacının bol taneli gövdesi olması sebebi ile kolay boyanan ve iyi verniklenen bir yapıya sahiptir. Sapelli masif parkeler her türlü hava koşullarına karşı dayanıklık göstermektedir. Üstelik böcekler bu masif türüne kolay zarar verememektedir.

Teak Masif Parke

Teak ağacı ile üretilen masif parkeler siyah, kahverengi ve yeşil damarları olan altın rengi tonlarına sahiptir. Teak ağacından elde edilen parkeler hem sert ve dayanıklıdır hem de nem ve rutubetten etkilenmemektedir.

İreko Masif Parke

İreko ağacından üretilen masif parkeler teak masif parke ile eş değer özelliktedir. İreko masif parkelerin teak masif parkelerden en belirgin farkı ise dokusal yapısıdır. Teak masif parkelerde bulunan siyah ve koyu kahve rengi damarlar ireko masif parkelerde yoktur. İreko ağacından üretilen parkelerde kahverenginin her tonunu bulmak mümkündür.

 

masif parke parke yılpar parke
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deprem Müzesinİ 10 ayda 18 bin kişi ziyaret etti
Deprem Müzesinİ 10 ayda 18 bin kişi ziyaret etti
Eski Stadyumda yıkım başladı
Eski Stadyumda yıkım başladı
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal