150 bin Arakan'lı katledildi

Hendek İHH Temsilciliği tarafından Hendek Rasim Paşa Kültür Merkezinde Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın ile Arakan söyleşisi düzenledi.

150 bin Arakan'lı  katledildi

Ümmetin sahipsiz Evlatları Arakan adlı programda konuşan Aydın; Yaklaşık 250 yıldır Myanmar'ın batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletinde baskı ve şiddet altında yaşayan Rohingya Müslümanları farklı tarihlerde defalarca katliama uğradı. 1942 yılında Müslüman kadınlara tecavüz edip mızraktan geçiren Budist çeteler, 150.000 Arakanlı’yı katletti. Benzer olaylar daha sonra defalarca tekrarlandı. Budist saldırılar sonucu Haziran 2012’de yine binlerce Müslüman katledildi.  

Ekim 2016'da başlayan askeri şiddet ve baskılar neticesinde yaklaşık 100 bin insan yerlerinden edildi. 75 binden fazla insan Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde bulunan ve dünyanın en kötü kampı olarak bilinen Kutupalong Kampı ve çevre bölgelerine yerleşmek zorunda kaldı. Yakılan köyler ve baskılar neticesinde yaklaşık 30 bin insan Arakan içinde yerlerini değiştirmek zorunda kaldı. O tarihten bu yana yüzbinlerce Arakanlı yardıma muhtaç hale geldi.

Evlerini terk ederek Bangladeş’e sığınan Arakan müslümanları dünyanın en kötü şartlarında mülteci kamplarında hayatta kalmaya çalışıyor. 

Son olarak Arakan bölgesindeki çatışmalar 10 polisin öldürülmesiyle yeniden başladı. Polislerin ölümünden Rohingya Müslümanlarını sorumlu tutan Myanmar hükumeti ve çeteler, bölgede insan avına çıktı. Binlerce kişinin öldüğü, on binlerce kişinin de işkence gördüğü katliamdan kaçan Rohingyalar ise sınırda Bangladeş polisi tarafından geri çevriliyor şeklinde konuştu.

Aydın, 22 Kasımda İyilik kervanı Arakan İçin Yola Çıkıyor sloganı ile Arakan’dan Bangladeş’deki mülteci kamplarına hicret eden kardeşlerimize yardım ulaştıracağız. Sakarya’dan yola çıkacak bir ekibimiz inşallah 6 bin aileye kumanya, 3 bin aileye hijyen seti ve bin aileye bebek maması yardımı ile on bin aileye yardım götürmeyi planlıyoruz. Arakan için yardım etmek isteyen hayırseverlerimiz bağışçılarımız, Yeni Cami Civarındaki dernek binamıza, ya da Orhan Cami yanındaki yeni Bağış Kabul Merkezimize ya da internet bankacılığı ile ve arakan açıklaması ile hesap numaralarımıza yardımlarını aktarabilirler dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir Europe Cup’ta parkeye çıkıyor
Büyükşehir Europe Cup’ta parkeye çıkıyor
TEM'de büyük eroin operasyonu
TEM'de büyük eroin operasyonu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal