Tarihe saygı duruşu

Elvanbey Zaviyesinin onarılıp halkın hizmetine sunulması için ihaleye çıkılıyor. 1450 yılında yapılan tarihi bina aslına uygun olarak restore edilecek.

Tarihe saygı duruşu

Geyve’nin tarihi yapılarından birisi daha onarılarak hayat bulacak. Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın ısrarlı takibi sonrası Bursa Vakıflar Müdürlüğü tarafından yatırım programına alınan ecdat yadigarı için 28 Kasım’da ihale yapılacak. İhalenin ardından 5 gün içerisinde yer teslimi yapılacak. Yer teslimiyle birlikte tarihi binada restorasyon çalışmaları başlayacak. Elvanbey Zaviyesi’nin restorasyon çalışmaları bir yıl içerisinde tamamlanacak.

Elvanbey Zaviyesi’nin restorasyon ihalesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Murat Kaya “Ecdadımızın yadigarına sahip çıkmamız gerekiyordu. Bizim belediye olarak restorasyon yapmak gibi bir yetkimiz yok. Uzun uğraşlar sonunda ecdat yadigarımızın restorasyon ihalesi yapılacak. Geyve’de tarihimizi yaşatacağımız için mutluyum. Vakıflar Genel Müdürümüz Dr Adnan Ertem, Bursa Vakıflar Bölge Müdürü Mustafa Emek, Milletvekillerimiz Mustafa İsen ve Şaban Dişli’ye emeklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum” dedi.

Geyve İlçe Merkezi’nde yer alan Elvanbey Zaviyesi restorasyonun ardından cami olarak hizmet verecek. Başkan Kaya “Tarihi bina aslına uygun restore edildikten sonra cami olarak kullanıma girecek. Atalarımızdan miras tarihi binanın vatandaşların hizmetinde olması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması için böyle bir uygulamanın doğru olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Geyve Elvanbey Zaviyesi tarihi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar yanındaki minibüslere düzenleme
Gar yanındaki minibüslere düzenleme
Sakarya MTB Cup final yaptı
Sakarya MTB Cup final yaptı
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal