Dikkat! Kış lastiği uyarısı

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şakir Feridun Canbaz, kış lastiği uygulamasının 1 Aralık’ta başlayacağını hatırlatarak, yolcu taşımacılığı yapan sürücüleri kış lastiği konusunda uyardı.

Dikkat! Kış lastiği uyarısı

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şakir Feridun Canbaz, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerine göre şehirlerarası yollarda ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu getirilmiştir. Kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2017 Perşembe günü başlayıp 01 Nisan 2018’de sona erecektir. Ayrıca yapılan denetimlerde ticari araçlarına kış lastiği taktırmayan sürücülere kesilen 625 liralık ceza, 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 lira olacak” ifadelerini kullandı.


MEVSİME GÖRE LASTİK
Kış lastiklerinin, hususi araçlarda zorunlu olmasa da sürücülerin yine de kış lastiği takmasının faydalı olacağına ifade eden Başkan Canbaz, “Olumsuz yol koşullarında yüksek güvenlik sağladığı için kış lastiği takmayı tüm sürücülere tavsiye ediyoruz. Kış lastiklerinin özellikle düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha yüksek güvenlik sağlıyor. Kış lastiklerinin normal lastiklere göre ıslak zeminlerde yüzde 10, kar üzerinde yüzde 20 daha kısa fren mesafesi sağlıyor. Mevsimine göre lastik kullanmak, lastiğin performansını arttırıyor. Şoför esnafımız için kış lastiği yasal bir zorunluluk olsa da, vatandaşlarımızın da araçlarında kış lastiği kullanmaları mal ve can güvenliği açısında menfaatlerine olacaktır” diye konuştu.

Sakarya kış lastiği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir Europe Cup’ta parkeye çıkıyor
Büyükşehir Europe Cup’ta parkeye çıkıyor
TEM'de büyük eroin operasyonu
TEM'de büyük eroin operasyonu
taraklı termal taraklı termal taraklı termal taraklı termal