17 Mayıs 2021|Pazartesi,22:35:44
  • Nöbetçi Eczane:
  • AİLE Eczanesi
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 17.05.2021
DOLAR
8,3195 1,61
EURO
10,1266 1,40
ALTIN
499,21 0,38
BİTCOİN
$44.185,06 4,30
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarAHLAK GELİŞİMİ PERSPEKTİFİNDE İNSAN; LAWRANCE KOHLBERG PRAGMATİZMİ5 dakika da okunur
09 Nisan 2021 - 10:30
09 Nisan 2021 - 10:302 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Elde kalan patates ve soğanı TMO alacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), depolarda çürümeye başlayan ve üreticinin satamadığı kuru soğan ve yemeklik patateslerin bir kısmını almaya başlayacak.

Elde kalan patates ve soğanı TMO alacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), depolarda çürümeye başlayan ve üreticinin satamadığı kuru soğan ve yemeklik patateslerin bir kısmını almaya başlayacak.

Üreticinin elinde patates yemeklik patates ve tmo soğanlar TMO tarafından alındıktan sonra, 81 ilde valilikler aracılığıyla Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtılacak.

Sektör temsilcileri, söz konusu kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile gerçekleştiğini belirtiyor.

Konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen yazıda, şu ifadelere yer verildi: "Üreticilerimizin elindeki arz fazlası yemeklik patates ve kuru soğanların Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından alınması yönünde çalışmalara başlanmıştır. Bahse konu yemeklik patates ve kuru soğanlar, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Valiliklerin gözetiminde, ihtiyaç sahibi tüketicilere ücretsiz dağıtılacak olup Ramazan öncesi dağıtımların başlanması hedeflenmektedir. Valiliklerinizce gerekli ön hazırlıklara başlanılması, bahse konu hedefin gerçekleştirilmesi açısından önem arz etmektedir. Gerekli hazırlıkların ivedilikle yapılması ve ürün teslim wdilecek (il merkezinde bir nokta) adresin 09 Nisan 2021 tarihi mesai bitimine kadar TMO'ya bildirilmesi hususunda, bilgi ve gereğini arz ederim."

Alınan bilgilere göre, bakanlık yetkilileri, TMO yöneticileri ve Tarım il müdürlüğü yetkilileri bugün Nevşehir'de bir araya gelecek ve alım politikalarını belirleyecek. Ürünler sadece Çiftçi Kayıt Sistemi'nde patates ve kuru soğan üretim alanı ve üretim miktarlarına bakılarak üreticilerden alınacak. Tüccar ya da aracılardan alım yapılmayacak. TMO'nun ilk etapta yaklaşık olarak 200 bin ton patates ve 100 bin ton kuru soğan alımı gerçekleştirmesi bekleniyor.

İlk etapta yemeklik patateslerin Nevşehir ve Niğde'deki üreticilerden alınacağı bilgisi gelirken, TMO'nun kuru soğanı üreticilerden 55-60 kuruştan, patatesi ise 85 kuruştan alacağı tahmin ediliyor."

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç