13 Ağustos 2020|Perşembe,10:54:56
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 13.08.2020
DOLAR
7,3273 0,09
EURO
8,6742 0,37
ALTIN
454,86 0,69
BİTCOİN
$11.568,4700 2,05
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet Uzmanı
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet UzmanıKurban Bayramı nda Dengeli ve Sağlıklı Beslenme5 dakika da okunur
01 Temmuz 2020 - 10:47
01 Temmuz 2020 - 10:472 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Sakarya'da talip olmuştu, o yatırım iptal

Alman Volkswagen’in yılan hikayesine dönen Türkiye yatırımı iptal edildi. Alman Automobilwoche’nin verdiği son dakika haberine göre Volkswagen, Türkiye’de fabrika kurmamaya karar verdi. Fabrika için Sakarya'da talip olmuştu.

Sakarya'da talip olmuştu, o yatırım iptal

VW'ye yakın kaynaklara dayandırılan son dakika gelişmesine göre Türkiye'deki fabrikadan vazgeçilirken, bu fabrikada üretilmesi düşünülen yeni nesil Passat ve Suberb modellerinin Slovakya’daki mevcut fabrikada üretilme kararı verildi. Türkiye'de 1.4 milyar dolarlık yatırımla de yeni otomobil fabrikası kurup kurmama konusundaki kararını 1 yıl içinde 4 kez erteleyen Alman otomotiv devi, pandemi süreci sonrası otomotiv sektöründeki ciddi daralma nedeniyle bu yatırımından vazgeçti.

4 KEZ ERTELENDİ

Geçtiğimiz yıl hem VW’nin CEO’su Herbert Diess hem de diğer şirket yetkilileri ertelemeye gerekçe olarak Türkiye’nin Suriye’ye yaptığı operasyonu göstermişti.

1) Alman şirket ilk olarak ekim ayında Suriye'deki Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Türkiye'deki otomobil fabrikası yatırım planını ertelediğini açıklamıştı.

2) Kasım sonunda bu kez VW CEO’su Herbert Diess, Manisa'ya fabrika açma planları konusunda kararın ertelendiğini söylemişti.

3) Volkswagen, aralık ayında yaptığı açıklamada ise fabrika yatırım kararını şubat ayında vereceğini açıklamıştı.

4) Şubat ayında ise konuya yakın bir şirket kaynağı Reuters’e yaptığı açıklamada, “Hala zamanımız var ve bu kararı kesinlikle yıl ortasına kadar verebiliriz” açıklamasını yapmıştı.

NELER OLMUŞTU?

Otomotiv sektöründe son 2 yılın en önemli gelişmelerinden biri Volkswagen’in elektrikli modellerinin üretimi için Almanya’daki fabrikalarını bu duruma uygun yapılandırmak istemesi oldu. Bundan dolayı Alman grup ülkemizde de çok tercih edilen Passat ve Skoda Superb modellerinin üretimi için yer arayışına başladı. Yeni tesis için marka Doğu Avrupa’da bir yer aradığından dolayı “Türkiye” alternatifler arasında ilk sırada oldu. Volkswagen Turkey şirketi kuruldu, CEO Türkiye’ye geldi gitti, herkes bir açıklama yaptı. Bu süreçte fabrika için Sakarya'da talip olmuştu. Ancak Manisa fabrika için ön plana çıkmıştı. 

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç