17 Haziran 2024|Pazartesi,11:21:24
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 17.06.2024
DOLAR
32,7462 0,07
EURO
35,0633 0,08
ALTIN
2.440,35 0,72
BİTCOİN
$66.271 0,02
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir TunaKIYMETİ BİLİNMEYEN BAYRAM GECESİ!5 dakika da okunur
05 Haziran 2024 - 12:37
05 Haziran 2024 - 12:373 dakika da okunur 1 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
MARMARA GÖZ
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
1 yorum

TCMB Fatih Karahan, 500 ve 1000 liralık banknotla ilgili soruyu yanıtladı

TCMB Başkanı Fatih Karahan, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, üst banknotlara ihtiyaç olup olmadığının teknik analizler sonucu ortaya çıktığını belirterek, bu konuda birimlerin çalıştığını ifade etti.

TCMB Fatih Karahan, 500 ve 1000 liralık banknotla ilgili soruyu yanıtladı
MARMARA GÖZ


Ekonomi piyasalarında bir süredir 200 liranın üzerinde banknot ihtiyacı dile getiriliyor ve özellikle 500 liralık banknotun çıkartılıp çıkartılmayacağı merak ediliyor.

Türkiye Cumhuriyet merkez bankası (tcmb) Başkanı fatih karahan, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bilgilendirici bir sunum yaptı.

Milletvekillerin sorularını da yanıtlayan Karahan, üst banknotlarla ilgili soruya da yanıt verdi.

"500 ve 1000 liralık banknotlara ihtiyaç var mı?"

"500 ve 1000 liralık banknotlara ihtiyaç var mı?" sorusu üzerine Karahan, bu kapsamda kupür kompozisyonunu farklı göstergelerle takip ettiklerini bildirdi.

"İhtiyaç teknik analizler sonucu ortaya çıkıyor"

Üst banknotlara ihtiyaç olup olmadığının teknik analizler sonucu ortaya çıktığını belirten Karahan, bu konuda birimlerin çalıştığını söyledi.

Üst banknotlara yeşil ışık

200 liranın üzerinde banknotlarla ilgili yılın ikinci enflasyon raporu sunumunda da olumlu sinyaller veren Karahan'ın, Meclis'teki açıklaması şu yönde oldu:

Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor. Bu kapsamda, kupür kompozisyonunu sizin dediğiniz şekilde ve farklı göstergelerle yakından takip ediyoruz. Bir karar verildiğinde, bu kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacaktır.

"Altınlar, farklı merkez bankalarında tutulabiliyor"

Çeşitli merkez bankalarının rezerv işlemleri gereğince altınlarını farklı merkez bankalarında tutabildiklerini ifade eden Karahan, bu uygulamanın yaygın olduğunu anlattı.

"rezerv yönetimi yaparken ilk hedef enflasyonu düşürmek"

Merkez Bankası'nın rezervlerine ve kurlara ilişkin bir hedeflerinin olmadığına dikkati çeken Karahan, şu ifadelere yer verdi:

rezerv yönetimi yaparken ilk hedef enflasyonu düşürmek. En önemli hedef. Neden? Çünkü biz bunu kalıcı şekilde yapabilirsek, rezerv problemi de ortadan kalkacak. Çünkü Türk Lirası'na rağbet artacak, ithalat makul seviyelere gelecek, cari açık daha makul seviyelere gelecek, belki cari fazla bile vereceğiz.

"Kâr enflasyonu"

Ayrıca "Kâr enflasyonu" konusunun son dönemde ortaya çıktığını ve tartışıldığını dile getiren Karahan, yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini söyledi.

YORUMLAR (1)
dsa das
dsa das

Paramızın değeri düşüyor :)

CEVAPLA

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç